Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Ten szary proszek wygoni pasożyty i użyźni glebę. Sprawdź, co przyda się w walce z kleszczami

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Kleszcze – te małe, krwiożercze pajęczaki – potrafią skutecznie zniechęcić do przebywania w lesie i na łące, szczególnie w okresie letnim. Obawiamy się ich przede wszystkim ze względu na ryzyko zakażania boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Na szczęście istnieje sporo domowych sposobów, które mogą pomóc w pozbyciu się tych niechcianych gości z naszego ogrodu. Kleszcze w ogrodzie – sprawdź, co skutecznie je przepędzi.

Spis treści

Kleszcze w ogrodzie – co je przyciąga?

Walka z kleszczami rzeczywiście może być trudna i wymaga stałej czujności – zwłaszcza w sezonie letnim, gdy te pasożyty są szczególnie aktywne. Niestety, obecność kleszczy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierzą domowych. W tym roku obserwuje się wcześniejsze pojawienie się kleszczy niż zazwyczaj, co może wiązać się z wysokimi temperaturami, których doświadczyliśmy pod koniec marca i na początki kwietnia.

kobieca ręka pielęgnująca rośliny w ogrodzie
Aby wzmocnić działanie ziemi okrzemkowej, warto stosować ją regularnie – zwłaszcza w okresie największej aktywności kleszczy. Freepik

Kleszcze do ogrodu przyciąga zapach ludzkiego potu. Lubią one zacienione, wilgotne miejsca, a tych w naszym ogrodzie nie brakuje. Na swojego żywiciela czekają na trawniku, niewielkich krzewach liściastych lub wysokich trawach. Kleszcze są także przynoszone do ogrodu przez nasze domowe zwierzęta, np. psy. Po każdym spacerze sprawdźmy, czy po sierści pupila nie spaceruje sobie mały pajęczak.

Zapobieganie ugryzieniom kleszczy jest bardzo ważne i wymaga podejmowania odpowiednich środków ostrożności. Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku, które mogą pomóc odstraszyć kleszcze. Wiadomo jednak, że środki te zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla roślin lub gleby. Warto zatem przetestować kilka naturalnych odstraszaczy na kleszcze.

Przeczytaj także: Sprawdź, jak z gryzoniami walczą ogrodnicy. Wyjmij z szafy i wrzuć do dziury w ziemi. Tak przepędzisz nornice ze swojego ogrodu

Jak stosować ziemię okrzemkową na kleszcze?

Jednym ze sposobów na pozbycie się kleszczy z ogrodu jest zastosowanie ziemi okrzemkowej, czyli diatomitu. Jest to naturalny minerał pochodzenia organicznego, który powstaje z mikroskopijnych skorupek jednokomórkowych glonów, zwanych okrzemkami. Ziemia okrzemkowa ma postać biało-szarego, porowatego proszku, który ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest zwalczanie ogrodowych szkodników.

Ziemia okrzemkowa znalazła zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki, ale najczęściej wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym (suplement diety oczyszczający organizm z toksyn, wzmacniający kości i poprawiający kondycję włosów oraz paznokci) i w ogrodnictwie. Należy jednak pamiętać, że ziemia wykorzystywana w ogrodnictwie (diatomit przemysłowy), nie ma takiego samego składu, jak odpowiednio oczyszczona ziemia okrzemkowa spożywcza, dostępna w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, dlatego nie nadaje się do spożycia – wyjaśnia Katarzyna Józefowicz, ekspertka z zakresu ogrodnictwa.

Ziemię okrzemkową rozsypujemy na trawnik i inne podłoża, które mogą sobie upodobać kleszcze. Kurację antykleszczową z użyciem diatomitu stosuj co dwa miesiące w okresie największej aktywności kleszczy oraz zawsze po intensywnych opadach deszczu. Trzeba jednak pamiętać, że ziemia okrzemkowa może odstraszać nie tylko szkodniki, ale także pożyteczne owady, dlatego należy ograniczyć jego użycie w okresach największej aktywności pszczół.

Dowiedz się z artykułu, jak diatomit może poprawić jakość gleby: Ziemia okrzemkowa przyda się w ogrodzie. Odstraszy ślimaki i mrówki, ale ma więcej zalet. Sprawdź, na co stosować ziemię okrzemkową

niebezpieczny kleszcz i małego dziecka w letnich butach na trawie
Kleszcze lubią wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego ważne jest regularne koszenie trawy w ogrodzie. 123RF/kpixmining

Oprysk na kleszcze z czeremchy

Wywar z gałązek czeremchy może skutecznie zmniejszyć liczbę kleszczy grasujących w naszym ogrodzie. Jak go zrobić? Przygotuj:

  • 1 kg świeżych lub suszonych kwiatów czeremchy,
  • 5 litrów wody,
  • 1 szklanka soku z cytryny.

Kwiaty czeremchy umieść w dużym garnku lub wiadrze. Zalej je gorącą wodą i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie płyn odcedź i dodaj 1 szklankę soku z cytryny. Wymieszaj. Gotowy oprysk przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj nim te miejsca w ogrodzie, gdzie zauważyłeś obecność kleszczy. Resztę wywaru przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu.

Pamiętaj, że oprysk z czeremchy jest środkiem odstraszającym, a nie środkiem insektobójczym. Nie będzie on działał natychmiastowo, ale może pomóc zmniejszyć obecność kleszczy w ogrodzie lub na działce.

Jak uniknąć kleszczy w ogrodzie?

Kleszcze lubią chować się w wysokich trawach, dlatego warto regularnie kosić trawnik i sprzątać liście oraz inne zielone odpady. Pajączki te stronią od mocno nagrzanych miejsc, dlatego warto w ogrodzie rozsypać zrębki drzewne i żwir dekoracyjny. Miejsca te latem mocno się nagrzewają, co może zniechęcić kleszcze do dalszego poszukiwania miejsca.

Ponadto, nie lubią one także intensywnych zapachów m.in. mięty pieprzowej, eukaliptusa, lawendy, szałwii i trawy cytrynowej. Warto zatem uprawiać kwiaty i rośliny, których woń działa odstraszająco na kleszcze i inne insekty. Jeśli ktoś ma ku temu warunki, może pomyśleć o hodowli gęsi, kur lub kaczek, które żywią się różnymi owadami. Ptactwo to nie pogardzi też kleszczami.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Ten szary proszek wygoni pasożyty i użyźni glebę. Sprawdź, co przyda się w walce z kleszczami - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki