Katarzyna Jankowska
7 września 2012 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Jelonkach zjechali młodzi sportowcy z województwa mazowieckiego. Młodzież szkolna przyjechała na X Wojewódzki Festiwal Sztafet odbywający się po raz kolejny pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz wójta gminy Ostrów Mazowiecka - Waldemara Brzostka.
X Festiwal Sztafet SP i PG w Jelonkach

X Festiwal Sztafet w Jelonkach

Na początku Festiwalu dyrektor szkoły, Hanna Pędzich, serdecznie podziękowała patronom, nieobecnemu pomysłodawcy zawodów, panu Krzysztofowi Bogackiemu oraz pracownikom odpowiedzialnym za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów (Krzysztofowi Sewastajnowiczowi i Emilowi Krasińskiemu). Dyrektor podkreśliła, jak wielką radością jest możliwość organizowania tak dużej imprezy w Jelonkach.

W zmaganiach wzięło udział 6 szkół podstawowych oraz 5 gimnazjów. Uczestnicy reprezentowali podstawówki z Ugniewa, Komorowa, Pisk, Wąsewa, Lubiejewa i Jelonek oraz gimnazja z Jasienicy, Czerwina, Komorowa, Wąsewa i Jelonek. Najpierw odbyły się pasjonujące eliminacje. W kategorii szkół podstawowych dziewcząt i chłopców, w kwalifikacyjnych biegach wzięło udział po 6 sztafet, a w kategorii gimnazjum po 5. Do finałów zakwalifikowały się po 3 sztafety z najlepszymi czasami.

Finałom towarzyszyły niesamowite emocje. Uczestnicy wyścigów wspierali się, czuć było przyjazną atmosferę. Podczas biegu doping wzmagał się z każdą sekundą zbliżającą ostatnią zmianę do mety. Ekscytowali się nie tylko zawodnicy i poboczni obserwatorzy, ale i trenerzy, po których było widać uczucia od euforycznej radości po wściekłość.

Ogłoszenia wyników oraz dekoracji dokonała dyrektor Pędzich.

Najlepszą sztafetą w kategorii szkół podstawowych dziewcząt okazała się sztafeta Komorowa z czasem 1:05:03, następne były dziewczęta z Wąsewa (1:05:26), a ostatnie miejsce na podium zajęły biegaczki z Ugniewa (1:09:71).

W kategorii szkół podstawowych chłopców zwyciężyła sztafeta z Pisk, osiągając czas 1:04:08, drugie miejsce zajęli uczniowie z Ugniewa (1:04:32), a brązowy medal zdobyli młodzieńcy z Wąsewa (1:06:46).

Wśród dziewcząt z kategorii gimnazjum prym wiodły uczennice z Jasienicy, osiągając czas 1:00:15, następne były dziewczęta z Komorowa (1:01:32), a trzecie miejsce zajęły reprezentantki Wąsewa (1:02:61).

W kategorii gimnazjum chłopcy złotymi medalistami zostali uczniowie z Jasienicy, których czas wynosił 0:53:67, srebrny medal zdobyła sztafeta z Komorowa, która była od zwycięzców słabsza tylko o kilka setnych sekundy (0:53:91), a na ostatnim miejscu podium uplasowała się drużyna z Czerwina (0:54:41).

- Drugi bieg był cięższy, bo pierwsze siły opadły - powiedziała po ogłoszeniu wyników Ola, reprezentantka zwycięskiej sztafety ze szkoły podstawowej z Komorowa.
- Ale jednak się udało - dodała z uśmiechem Weronika, jej koleżanka z drużyny. - Takie zawody są niezwykle ważne dla uczniów i nauczycieli. Każda szkoła zawsze chce zaprezentować się z jak najlepszej strony, udowodnić swoją wartość.

X Wojewódzki Festiwal Sztafet zakończył się serdecznymi podziękowaniami i zaproszeniem na nadchodzące w przyszłym roku zawody.