Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iza Dudziec z Jawor Starych w gm. Goworowo czeka na przeszczep serca. Była gościem "Pytania na śniadanie" 25.06.2022

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Kadr z programu "Pytanie na Śniadanie"
Pani Iza ma 28 lat, jest po kilku operacjach serca. W programie opowiadała o swojej chorobie.

Pani Iza urodziła się z wadą serca.

Wraz z profesorem Mariuszem Kuśmierczykiem - kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówili m.in. o tym, jak ważny jest czas transportu organów do przeszczepu. Mowa była także o akcji, której celem jest zbiórka pieniędzy na ważne urządzenie.

Zobaczcie materiał z programu "Pytanie na Śniadanie"

#12GodzinDlaŻycia to inicjatywa społeczna, której celem jest zbiórka pieniędzy na aparaturę The OCS Heart TransMedics – obecnie jedyny sprzęt na świecie umożliwiający transport bijącego serca dawcy w fizjologicznych warunkach.

To innowacyjne urządzenie, pozwala niemal trzykrotnie wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia. W odróżnieniu do wielu krajów na świecie, w Polsce nadal korzystamy z przestarzałej metody transportu w lodzie. Metoda ta umożliwia naszym transplantologom wykonanie przeszczepu w ciągu zaledwie 4 godzin. Dzięki OCS Heart zyskujemy 12 godzin, ponieważ aparatura ta zapewnia fizjologiczne, cieplarniane warunki transportowanemu organowi. Pamiętajmy, że podczas przeszczepu serca każda minuta jest na wagę złota. Jeśli operacja wszczepienia lub transport przedłuży się, wynik przeszczepu może okazać się dużo gorszy od prognozowanego na wstępie.

Sprzętu OCS Heart potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji. W ich przypadku ograniczenie czasu operacji, wraz z transportem, do 4 godzin jest praktycznie niemożliwe do wykonana. A każda dodatkowa minuta radykalnie zmniejsza szansę pacjenta na przeżycie. Dlatego organizatorzy akcji #12GodzinDlaŻycia podjęli się niewyobrażalnego. Próbują zdobyć fundusze na zakup aparatów OCS Heart, dzięki którym uda się uratować życie najbardziej zagrożonej grupy pacjentów. Jednorazowy koszt użycia sprzętu wynosi 250 000 zł. Biorąc pod uwagę finansowy aspekt przedsięwzięcia organizatorzy przewidują, że w początkowej fazie wdrożenia systemu OCS Heart w Polsce, będziemy mogli użyć sprzętu w przypadku 10-15 najbardziej skomplikowanych operacji rocznie.

(źródło: Fundacja dla Transplantacji)

Do 26.06.2022 zebrano ponad 640 tys. złotych.

Jak wesprzeć tę akcję? Np. za pośrednictwem siepomaga.pl - kliknij tu

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki