Grenlandzka gorączka złota

Materiał informacyjny Viasat World
Program „Złoto z mroźnej krainy”, którego najnowszy odcinek pojawi się 15 stycznia na Polsat Viasat Explore, towarzyszy sześciu amerykańskim zespołom, które jadą na Grenlandię, aby zarobić na nowej, arktycznej gorączce złota. Nie będzie to łatwy zarobek – poszukiwaczy czeka zacięta rywalizacja, życie i praca w jednym z najbardziej niegościnnych środowisk na Ziemi.

Nowa era odkryć na Grenlandii

Ceny metali szlachetnych rosną z roku na rok, dlatego coraz więcej firm i osób prywatnych wyrusza na Grenlandię, gdzie topniejąca pokrywa lodowa odsłania złoto, diamenty i minerały. Niedawno na południowym krańcu wyspy odkryto drugi co do wielkości pokład złota na świecie. A to dopiero początek – firmy wydobywcze szacują, że istnieją setki milionów dolarów niewykorzystanych rezerw tego drogocennego kruszcu czekających na wydobycie. Jeszcze do niedawna złoto to było całkowicie niedostępne, zakopane pod pokrywą lodową o grubości ponad trzech kilometrów.

Teraz, gdy temperatury na całym globie rosną, a pokrywa lodowa Grenlandii topnieje, poszukiwacze i firmy wydobywcze wkraczają do akcji. W ostatnim czasie Grenlandia odnotowała 338-procentowy wzrost aktywności wydobywczej, a wyścig o zamarznięte złoto nabiera tempa. Jest to również idealny czas na wydobycie, gdyż jego ceny osiągnęły rekordowy poziom dwóch tysięcy dolarów za uncję.

Na wyspie odkryto również złoża metali ziem rzadkich, takich jak tytan czy platyna. Na Grenlandii proces uzyskiwania pozwolenia na wydobycie jest stosunkowo sprawny i trwa od dwóch do trzech lat, w porównaniu nawet do ośmiu w pozostałych częściach świata. Ze względu na niewielką populację, żadna z kopalni nie musi znajdować się w pobliżu zaludnionego obszaru, a wydobycie złóż nie będzie wymagało wylesiania ani niszczenia dzikiej przyrody.

Potencjał złóż na Grenlandii dostrzegają także najbogatsi ludzie na świecie – Jeff Bezos, Bill Gates czy Michael Bloomberg – finansując firmy zajmujące się wydobyciem cennych metali. Miliarderzy są przekonani, że surowce z grenlandzkich złóż w przyszłości posłużą do zrewolucjonizowania przemysłu motoryzacyjnego.

Technologia i tradycja w walce o złoto

Górnicy i poszukiwacze będący bohaterami programu używają różnego rodzaju profesjonalnego sprzętu, który może im pozwolić na pracę w tak trudnych warunkach. Są to między innymi mega koparki, wojskowe materiały wybuchowe, ogromne śluzy, podziemne wiertnice montowane na ciężarówkach i ogrzewane termicznie kombinezony do nurkowania, pozwalające im wydobywać złoto w dowolnym miejscu, od zamarzniętych szczytów Grenlandii po dno lodowatych jezior.

Każdy poszukiwacz przemierzający surowy krajobraz w celu odkrycia nietkniętego skarbca złota ma również swoje własne narzędzia i sposoby – od zaawansowanych technologicznie dronów wyposażonych w radar penetrujący lód, przez wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, aż po całkowicie nienaukowe użycie specjalnych różdżek, z których wciąż korzysta wielu odnoszących sukcesy górników, a nawet duże firmy wydobywcze.

Nowicjusze i doświadczeni poszukiwacze

W programie „Złoto z mroźnej krainy” poznamy między innymi brodatych braci, Ray i Roberta. Ray mieszka i wydobywa złoto na dzikiej Alasce, gdzie nauczył się wielu wskazówek i sztuczek od tamtejszych poszukiwaczy, a także umiejętności przetrwania niezbędnych w zimnym klimacie. Z kolei Robert mieszka w Kalifornii i jest specjalistą od ciężkich maszyn, co czyni z nich niezwykle zgrany zespół.

Wśród poszukiwaczy pojawi się również małżeństwo – Jeff i Lila, które obecnie jest właścicielami kilku kopalni w Nevadzie. Jeff jest geologiem i pochodzi z trzech pokoleń górników, a jego żona ma niezwykłą intuicję przy odnajdywaniu złóż kruszcu. Jeff nie ma pojęcia, jak ona to robi, ale instynkt Lili jest odpowiedzialny za wszystkie ich największe znaleziska.

Z kolei Pauly i Andy to najlepsi przyjaciele, którzy przeznaczyli wszystkie swoje oszczędności na wydobycie złota. Pauly uwielbia nurkować pod lodem, co według niego jest jego tajną bronią w poszukiwaniu szlachetnego metalu, a Andy ma wykształcenie geologiczne. Wierzą, że pomimo tego, że są nowicjuszami, połączenie ich umiejętności może dać im przewagę.

Na bohaterów programu czekają ekstremalne wyzwania – oprócz walki z żywiołami i inżynieryjnym zadaniem wydobycia złota na dużą skalę w kole podbiegunowym, każdy z nich postawił na szali własne życie i duże sumy pieniędzy w nadziei na wzbogacenie się – stawka jest więc ogromna. Drugi premierowy odcinek serii „Złoto z mroźnej krainy” zostanie wyemitowany 15 stycznia o 21:00 na Polsat Viasat Explore. Kolejne odcinki w poniedziałki o tej samej porze.

Więcej o kanale: viasatexplore.pl oraz facebook.com/ViasatExplorePL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grenlandzka gorączka złota - Telemagazyn

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki