MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy udało im się ocalić Katyń od zapomnienia?

Paweł Nowak
Dyrektor Adam Jabłonka  odebrał z rąk starosty tablicę poświęconą pamięci por. Jana Zakrzewskiego. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie w kwietniu 2008 r. jako pierwsza w powiecie posadziła dąb katyński.
Dyrektor Adam Jabłonka odebrał z rąk starosty tablicę poświęconą pamięci por. Jana Zakrzewskiego. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie w kwietniu 2008 r. jako pierwsza w powiecie posadziła dąb katyński. Fot. Paweł Nowak
13 kwietnia 2010 roku odbyły się w Jasienicy Powiatowo - Gminne Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz Powiatowe Podsumowanie Programu Edukacyjnego "KATYŃ... ocalić od zapomnienia".
KATYN... ocalic od zapomnienia - podsumowanie w powiecie ostrowskim

KATYŃ... ocalić od zapomnienia - podsumowanie w powiecie ostrowskim

- Jeszcze kilka dni temu nikt nie przypuszczał, że obchody zbrodni katyńskiej będą miały tak tragiczny przebieg - przyznał na wstępie do mszy świętej, która rozpoczynała uroczystość, proboszcz miejscowej parafii ks. kanonik Piotr Kapelański. - Prezydent Lech Kaczyński, który miał w słowach głosić prawdę o Katyniu, tę prawdę potwierdził swoim życiem. Nie tylko on, ale Ci wszyscy, którzy na tę sobotnią delegację się udali. Byli to ludzie, którym ta prawda o Katyniu leżała głęboko w sercu. Dziś sprawujemy tę mszę świętą również i za nich, o spokój ich duszy. Za tych, którzy oddali życie po to, by świat poznał prawdę o tym, co stało się 70 lat temu.

Dalsza część uroczystości miała już miejsce w budynku Gimnazjum im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego. Ze względu na żałobę narodową i szczególny charakter uroczystości nie było oficjalnych powitań ani przemówień gości, którzy zgromadzili się tego dnia wyjątkowo licznie.

Na wstępie nauczyciel historii w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej Wojciech Hadała w referacie okolicznościowym pt. "Polskie drogi do niepodległości" przedstawił krótką powtórkę z bolesnej historii Polski.

Następnie w podziękowaniu za zorganizowanie uroczystości dyrektor gimnazjum z Jasienicy Marta Kamińska otrzymała ziemię z cmentarzy wojennych z Katynia, Miednoje, Charkowa i Bykowni przywiezioną przez uczestnika motocyklowych rajdów katyńskich Andrzeja Mierzwińskiego, który z powodów zdrowotnych nie był w Jasienicy obecny.

- Z terenu powiatu ostrowskiego do ogólnopolskiej akcji sadzenia dębów upamiętniających ofiary okrutnego mordu w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i Miednoje przystąpiło 14 szkół - mówił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Powiatowo-Gminnych Obchodów 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej Adam Jabłonka. - Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązali się do opieki nad dębem oraz upamiętniania na terenie placówki ofiary zbrodni - na dowód pamięci i w imię prawdy. Dla szkół, które do 1 marca br. posadziły dęby katyńskie lub przystąpiły do programu i otrzymały certyfikaty, inicjator akcji starosta ostrowski Zbigniew Kamiński ufundował tablice. Upamiętniają one bohaterów, którym poświęcone są te dęby.

Dęby upamiętniają:
- płk. Szymona Skoczylasa - dąb posadzony przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy
- płk. Stanisława Sitka - Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy
- płk. Antoni Nawratil - Zespół Szkół Publicznych w Komorowie
- por. Jana Zakrzewskiego - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie
- płk. Alojzego Schustera - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli
- ppor. Feliksa Kozłowskiego oraz Bolesława Soliwodę - dwa dęby przy Zespole Szkół Publicznych w Jelonkach
- asp. Juliana Urlińskiego - Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej
- kpt. Franciszka Kuleszę - Zespół Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
- por. Romualda Bieniuta -Szkoła Podstawowa w Glinie
- por. Józefa Kuleszę - Gminne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie
- kpt. Piotra Łupińskiego - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ugniewie
- asp. Piotra Sokołowskiego - Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowej Osuchowej
- por. Aleksandra Małkińskiego - Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Broku
- mjr. dypl. Mieczysława Królaka - Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Po wręczeniu tablic starosta apelował o włączenie się do akcji kolejnych placówek. - Uważam ten program za szczytny, piękny i bardzo trafny - mówił Zbigniew Kamiński. - W akcji prym wiedzie gmina Ostrów Mazowiecka, w której posadzonych jest 8 dębów. W Katyniu zginęło ponad 21 tysięcy inteligencji polskiej, żołnierzy, oficerów wojska polskiego, cywilów. Do tej pory posadzonych zostało w całej Polsce 2618 dębów, więc do zakończenia akcji jeszcze daleka droga. Z tego miejsca apeluję do pozostałych wójtów: posadźcie tych dębów jak najwięcej. Nie muszą one stać przy szkołach. Najlepiej tam, bo wtedy młodzież o nie dba, szanuje, ale mogą to być też inne instytucje.

Na zakończenie uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej w Jasienicy, a także gościnnie uczennica z gimnazjum z Broku i absolwent miejscowej szkoły przedstawili część artystyczną poświęconą tym wszystkim, którzy stali się częścią katyńskiej historii.

Przybyli goście mogli po zakończeniu obejrzeć galerię zdjęć autorstwa Andrzeja Mierzwińskiego przedstawiającą wyprawę uczestników motocyklowego rajdu katyńskiego, książki nt. Katynia, a także tablice, na których znalazły się informacje dotyczące tych, których pamięć uczczono sadząc dęby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki