Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechanów. Zabytki, które warto zwiedzić. Lista najciekawszych miejsc w mieście

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Urząd Miasta Ciechanów
W Ciechanowie warto zobaczyć wiele ciekawych zabytków jak Zamek Książąt Mazowieckich, Dzwonnicę na Farskiej Górze czy cmentarz parafialny. Co jeszcze?

Ciechanów to miasto położone w województwie mazowieckim. Miejscowość jest siedzibą powiatu ciechanowskiego. Leży nad rzeką Łydynią, ok. 100 km na północ od Warszawy. W mieście i okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc. Jest też wiele zabytków. Przeczytaj, co warto zwiedzić:

Zamek Książąt Mazowieckich

Dawniej prawdopodobnie w miejscu zamku istniał gród drewniano-ziemny zbudowany przez Konrada II. Zamek murowany był dziełem Siemowita III.

Apogeum swojej świetności zamek przeżył po 1526 r., kiedy to król Zygmunt Stary włączył Mazowsze do królestwa i podarował zamek swojej żonie – królowej Bonie. W 1549 r. przeprowadzono na zamku kolejne prace budowlane, tym razem z przeznaczeniem na rezydencję królowej Bony. Największych zniszczeń zamek doznał w okresie potopu szwedzkiego oraz 1708 r. w czasie wojny północnej. Po III rozbiorze Ciechanów wraz z zamkiem przypadł Prusom, nastąpiła rozbiórka resztek zabudowań wewnętrznych oraz północno-wschodniego narożnika murów. Od 1818 r. ruiny zamku stały się własnością rodu Krasińskich. Na początku XX wieku przeprowadzono (staraniem Adama i Edwarda Krasińskich, prezesujących Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości) pierwsze poważne prace remontowe. W późniejszych latach obiekt zaczął niszczeć i stracił na znaczeniu jako bastion obronny. Znaczące straty spowodowały też najazdy szwedzkie w 1657 i 1708 r. Zamek popadł w ruinę. Dalszych zniszczeń dopełnili Prusacy po III rozbiorze Polski.

W latach międzywojennych, a potem po wojnie, prowadzone były prace remontowe. Zamek został częściowo zrekonstruowany i udostępniony turystom. Zachowany jest prostokątny mur zewnętrzny, o wysokości 9,8 m, z dwiema okrągłymi basztami narożnymi: południowo-wschodnią (więzienną) i zachodnią, zwaną arsenałem (pełniącą głównie funkcje obronne, co potwierdza obecność otworów strzelniczych i zbiornikiem na smołę). W 2004 r. odtworzono bramę w murze od południowej strony zamku. W ocalałych podziemiach mieści się fragment ekspozycji muzealnej. Na kamiennym dziedzińcu znajduje się głaz upamiętniający śmierć 4 żołnierzy AK, powieszonych 17 grudnia 1942 r.

Ratusz

To obiekt neogotycki, znajdujący się na północnej stronie rynku. Zbudowany został w 1844 r. według projektu włoskiego architekta – Henryka Marconiego (1792-1863). Do dnia dzisiejszego jest siedzibą władz miejskich.

Kościół pod wezwaniem św. Józefa (kościół farny)

Wzniesiony został w drugiej połowie XIV, obok średniowiecznego grodziska.

W swym wnętrzu posiada wiele pamiątek historycznych, tablic i epitafiów. Obok kościoła do połowy XIX wieku znajdował się grzebalny cmentarz. Na przestrzeni wieków świątynia przechodziła bogate i burzliwe dzieje.

Kościół jest przykładem dobrze zachowanego gotyku mazowieckiego. W jego wnętrzach zachowały się m.in. krzyż z belki tęczowej pochodzący z XVI w., dwie kropielnice granitowe prawdopodobnie z XIV w., krucyfiks z pierwszej połowy XVII w. Z dawnych nagrobków zachował się w nawie głównej nagrobek Stanisława Szczurzyńskiego (zm. w 1556 r.) z płaskorzeźbą rycerza w zbroi naturalnej wielkości. Płaskorzeźba ta zaliczana jest do pięciu zapowiadających renesans na Mazowszu. 20 października 1822 r., sakrament bierzmowania przyjął tutaj syn kolatora – późniejszy poeta Zygmunt Krasiński. Ostatni większy remont świątyni miał miejsce zaraz po wojnie, w latach 1946–1954

Neogotycka dzwonnica z 1889 r.

Wzniesiona została na grodzisku w miejscu poprzedniej, drewnianej z XVII wieku. W ramach zespołu kościelnego została uznana za zabytek.

Kościół poklasztorny i brama - dzwonnica

Gotycki kościół, obecnie pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, parafia św. Tekli (ul. Augustiańska 3). Wzniesiony został przez ks. Siemowita i jego żonę Eufemię w połowie XIV wieku, wówczas p.w. św. Marcina, dla sprowadzonych do Ciechanowa oo. Augustianów. Zakon uległ kasacji po powstaniu styczniowym. Świątynia była wielokrotnie niszczona. Po ostatniej odbudowie rozebrane zostały nawy boczne, zabudowano arkady, zlikwidowano gotyckie sklepienie, a ostrołukowe okna zastąpiono prostokątnymi. Podziemia kościoła kryją szczątki zakonników.

Brama- dzwonnica
U wejścia do kościoła znajduje się neogotycka brama-dzwonnica pochodząca z drugiej połowy XIX w.

Secesyjna kamienica Brudnickich
Kamienica jest usytuowana przy ul. Ks. Piotra Ściegiennego 2. Zbudowana w 1912 roku, stała się jednym z najładniejszych budynków w Ciechanowie. Obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Dom mieszkalny Baranowskich

Dom mieszkalny Baranowskich przy dawnej ulicy Piłsudskiego 41, obecnie ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych. Budynek powstał w 1925 r. na gruntach wsi Aleksandrówka. Zaprojektował go architekt Jerzy Korczak, wybudowała firma budowlana Bolesława Roszko. Mieszkał tu tu m.in. Karol Szwanke, znany i ceniony ciechanowski lekarz. Ciekawostką jest, że w 1920 r. stała w miejscu budynku radiostacja bolszewicka, którą 15 sierpnia zniszczył 203 Pułk Ułanów. Spowodowało to chaos w szeregach Armii Czerwonej i ułatwiło Polakom zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Po II wojnie światowej (w latach 1945-56) budynek okrył się niechlubną sławą. Mieścił się tu Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym więziono i katowano polskich patriotów - żołnierzy AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych. Te tragiczne wydarzenia upamiętnia tablica z czarnego granitu. Obecnie kamienica jest siedzibą kilku firm.

Cmentarz parafialny
Najstarszy cmentarz w Ciechanowie znajduje się przy ul. Płońskiej, gdzie grzebano zmarłych od 1828 r. Znajdują się tu groby powstańców, działaczy społecznych, uczestników rewolucji oraz mogiły poległych i pomordowanych w czasie wojny. Brama i ogrodzenie parafialnej nekropolii znajdują się w wykazie chronionych zabytków nieruchomych.

Komin cegielni

Budowla jest pozostałością po stuletnim zakładzie przemysłowym. Produkcja w cegielni trwała do końca lat 70-tych. Surowca dostarczały przyległe tereny, zasobne w dobrą glinę. Po wykopaliskach, które częściowo zostały zasypane, pozostały dwie duże glinianki, będące obecnie zbiornikami wodnymi. Wyczerpanie pobliskich pokładów gliny spowodowało zamknięcie zakładu. Pozostał po nim tylko komin, który znajduje się przy ul. 17 Stycznia 58. Obiekt został uznany za zabytek przemysłowy Ciechanowa.

Zdjęcia oraz materiał w oparciu o informacje zawarte na stronie Urzędu Miasta Ciechanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki