Duch Święty się cieszy

Duch Święty się cieszy

Jarosław Sender

Tygodnik Ostrołęcki

Tygodnik Ostrołęcki

Duch Święty się cieszy
Duch Święty się cieszy
Znaleźli sens życia w kościelnej wspólnocie. Raz w roku mają swoje wielkie święto


Rozśpiewana hala im. Gołasia przy ostrołęckim liceum wypełniona po brzegi. Charyzmatykami "Odnowy w Duchu Świętym" i sympatykami ruchu. Na powitanie śpiewają… A Norbert Dawidczyk, pierwszy lider wspólnoty "Wypłyń na głębię" z parafii Zbawiciela Świata, która jest organizatorem VIII Ostrołęckiego Spotkania Charyzmatycznego, nawołuje przez mikrofon: Uściskajmy się z życzeniami radości Ducha Świętego.
Życzmy sobie, by napełnił nasze serca pokojem, i byśmy mieli głębokie przeżycia i postanowienia po tym spotkaniu.

I tłum wokół rzuca się sobie w ramiona. Znacznie bardziej spontanicznie niż przy wigilijnym opłatku.

- Niech Duch Święty na ciebie spłynie - obejmuje mnie jakaś starsza kobieta. Zaskoczona, nie znajduję stosownych słów. Coś tam już wybąkałam, gdy po chwili otoczyła mnie ramionami dobra znajoma. Outsiderowi, jak ja, niełatwo odnaleźć się w emocjonalnym i intelektualnym klimacie spotkania. Choć był to klimat przyjazny człowiekowi.

Po oficjalnych powitaniach, pod kierunkiem zespołu muzycznego "Mocni w Duchu" z Łodzi następuje uwielbienie tańcem, czyli modlitwa całym ciałem w prostych, symbolicznych gestach i słowach, pełnych radości, ufności, miłości, wierności, nadziei. Czyli tego, czego wszyscy potrzebujemy. Ramiona otwierają się w otwarciu na Boga, dłonie splatają się w bliskości dla drugiego człowieka, nogi w pląsach i ręce w oklaskach same idą w ruch, gdy "Mocni w duchu" wraz z całą salą intonują "Śpiewajmy Panu naszemu, śpiewajmy, bo on jest panem naszych serc". Tak, w najbardziej pierwotnej, ludycznej formie wyrażają najważniejsze, najpiękniejsze emocje.

Ładują akumulatory

Z uczestnikami spotkania rozmawiamy o tym, co czerpią z Ducha Świętego. I z siebie nawzajem przede wszystkim.

W pobliżu wejścia do hali spotykam mężczyznę na wózku inwalidzkim, zasłuchanego w mówiącego o rodzinie z wielką swadą Jacka Pulikowskiego. Wykład prawdziwie charyzmatyczny, porywający tłum populistyczną anegdotą i humorem prawie kabaretowym, ale przecież traktujący o sprawach najważniejszych: fundamentach i relacji rodzinnych. To główny temat tegorocznego spotkania charyzmatycznego.

- Nie jestem z Odnowy. Należymy z żoną do ruchu "Światło-Życie. Kościół Domowy". Sympatyzujemy z Odnową, bo wszyscy tworzymy jeden Kościół. To jest mityng wielu osób, które podobnie myślą, wyznają podobne wartości, mają zbliżone spostrzeganie świata. To ogromnie ważne dla umocnienia w wierze, w sensie życia. Jest tak dużo ciepła tutaj, życzliwości, wzajemnego szacunku, wewnętrznej radości. My z żoną także szukaliśmy takiej życzliwej wspólnoty, która buduje wewnętrzny spokój i pokój. Znaleźliśmy ją w Domowym Kościele, który jednoczy małżeństwa. Jest nas w Ostrołęce około 160 osób. Odnowa w tym roku zorganizowała spotkanie bardzo bliskie tematycznie naszemu Domowemu Kościołowi - mówi Mirosław Deptuła, chory na poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. Przed chwilą żona trzymała go ciepło za rękę, podczas uwielbienia w tańcu. On tańczyć nie może.

W przerwie między konferencjami dostrzegam Krystynę Psarską-Majkowską, lekarza pediatrę, wnuczkę doktora Józefa Psarskiego:

- Po raz pierwszy na rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym w mojej parafii Św. Antoniego trafiłam w 2000 roku. Od tamtego czasu jestem związana z tym ruchem, choć formalnie nie przynależę. Ale często uczestniczę w ich mszach wieczornych, bo są bardzo spontaniczne, bardzo wiążą wiernych. Pod wpływem tych spotkań uczę się inaczej obcować z Biblią. Głębiej rozumieć Słowo Boże. Na spotkaniu charyzmatyków jestem pierwszy raz. Bardzo piękny był wykład Jacka Pulikowskiego. Z tego spotkania chciałabym jak najwięcej przekazać swoim dzieciom. Najmłodszy syn jest w tej chwili w Łomży na spotkaniu Kościoła Domowego. Wzbogacam się tutaj, nabieram dystansu do życia, ładuję akumulatory - mówi lekarz, która całe życie poświęciła pracy z rodziną, jako kierownik ostrołęckiej poradni matki i dziecka.

Po porywającym salę świadectwie rodziny Urszuli i Tomasza Berentów z Warszawy, którzy - wedle ich relacji - zrezygnowali z wielkich karier biznesowo-naukowych, pieniędzy, profitów, na rzecz pięciu obecnych na spotkaniu córek i szóstego dziecka w drodze, nie udało mi się znaleźć nikogo ze zdystansowaną refleksją wobec takiego modelu życia. Wszyscy byli zachwyceni wielodzietną rodziną, uciekającą od merkantylnego świata w poszukiwanie głębi.

Dostaję skrzydeł

W samo południe rozlega się "Anioł Pański". Cześć charyzmatyków obdarzona jest darem modlitwy w niezidentyfikowanych językach, sięgających podobno hebrajskich źródłosłowów.

- To są jednorazowe akty językowe. Niepowtarzalne. To jest coś, co napływa nam do głowy, co potrzebuje ujścia w takiej niecodziennej formie - tłumaczy mi jeden z charyzmatyków, po tym, jak przez halę przetacza się melodyjna mantra niezrozumiałych dźwięków splatana z polskojęzyczną modlitwą, zakończona uniwersalnym, chrześcijańskim Amen. Ksiądz stojący obok odsuwa się lekko, wyrzucając z siebie niezrozumiałe słowa. Nieopodal na wózku inwalidzkim młoda dziewczyna. Koleżanka obok niej także modli się we własnym języku.

- Takie spotkanie motywuje mnie do przeżycia na cały rok. Daje siłę do pokonywania problemów. Do pomagania innym, podtrzymywania na duchu. Źródłem siły jest pełne wiary słowo - mówi chwilę potem Ula Żero. Jest sympatykiem Odnowy, wózek nie pozwala uczestniczyć w odległej o kilometry najbliższej wspólnocie. - Uczestniczę kiedy mogę. Po każdym spotkaniu jestem umocniona w przekonaniu, że też jestem do czegoś, mimo niesprawności, w życiu potrzebna. Dla mnie wiara jest po prostu fundamentem życia. Po modlitwie, po sakramencie komunii nabieram odwagi, dostaję skrzydeł do życia - zapewnia filigranowa blondynka, od urodzenia cierpiąca na polineuropatię, zanik nerwów.

- Ula jest naszym światełkiem, naszą radością - mówi Kasia Puchacz, podając troskliwie przyjaciółce kubek z kawą.

Kasia od siedmiu lat współuczestniczy we wspólnocie Odnowy.

- Na szóstym roku studiów dostałam zaproszenie na rekolekcje ewangelizacyjne do Ciechanowca, niedaleko od mojej rodzinnej wsi. Nie miałam wtedy kontaktu z Odnową. Ale powstała wspólnota w Ciechanowcu i koleżanki z rekolekcji mnie zachęciły. Po roku zostałam animatorem śpiewu.

Czego w człowieku potrzeba, by poddać się Duchowi Świętemu? - pytam młode kobiety.

- Otwartości, wolnej woli. I wiary przede wszystkim. Nie, najpierw wiary bezwarunkowej, potem reszty - poprawia się Kasia. - Kwitniesz Alu, pięknie wyglądasz - rzuca z życzliwym uśmiechem do mijającej nas atrakcyjnej brunetki.

- Jak się kocha Jezusa to się kwitnie - odpowiada roześmiana kobieta.

Kasia próbuje także powiedzieć o darach, którymi obdarzani są charyzmatycy. Nikt właściwie nie potrafi mi wytłumaczyć na czym łaska darów polega.

- Pan Bóg ma wobec każdego człowieka plan. Widzi, do czego on się nadaje, czym może obdzielić innych. Wzmacnia w nim to. I to jest dar - mówić najprościej Katarzyna Puchacz. - To, co z siebie dajemy innym ludziom. Ja mam na przykład dar śpiewu. Dar poznania - odpowiadam za prowadzenie grupy. Posiadam także dar języków.

Każdy z nas ma dary, którymi może i powinien dzielić się z innymi.

Nauka pokory

- W pewnym momencie mego życia poczułam wielką potrzebę zmiany, jakby natchnienie. Tęsknotę wręcz do rozwoju, do czegoś więcej niż codzienne sprawy, niż nawet tradycyjne obcowanie z Kościołem - mówi Nina Jankowska, radiotechnik z ostrołęckiego szpitala. - Znajoma osoba zaprosiła mnie wówczas na rekolekcje ewangelizacyjne. Zbiegło się to z bardzo trudną sytuacją w moim życiu rodzinnym. Rekolekcyjne spotkania dodały mi siły. I od tamtej chwili staram się rozwijać tę siłę i wiarę, której zresztą zawsze byłam blisko. Rekolekcje, potem obcowanie ze wspólnotą Odnowy wyzwoliły we mnie pokorę. Powierzyłam się bożej miłości i mądrości. Pokora jest podstawą do rozwoju duchowego. Mam wrażenie, że z pomocą boską łatwiej mi zaczęło być, choćby utrzymać syna na studiach - bo dostałam dodatkowe zatrudnienia.

Pierwsze Spotkanie Charyzmatyczne Odnowy w Duchu Świętym odbyło się osiem lat temu w SP nr 10. Było około 600 osób. Już na drugie spotkanie szkoła okazała się za mała. Ostrołęcki ruch mocno stoi w diecezji łomżyńskiej.

- Odnowienie duchowe jest potrzebne każdemu. Każdy człowiek powinien dążyć do zmiany, do rozwoju. Nie dreptać w miejscu. Nie tkwić w zastoju życiowym, emocjonalnym, umysłowym. Powinien dążyć do tego, by być mądrzejszym człowiekiem, lepszym ojcem, lepszym pracownikiem, lepszym przyjacielem. Być lepszym - po prostu. To nasz cel - mówi Norbert Dawidczyk, jeden z liderów ostrołęckiej Odnowy. - Bo być lepszym, to być bliżej Boga. W dodatku Odnowa daje nam szanse bycia we wspólnocie, czego większość ludzi potrzebuje. Spotykamy się w grupach kilkudziesięcioosobowych, które bardzo się zżywają. Ludzie stają się sobie bardzo bliscy, bezinteresownie się wspierają.

On sam realizuje się przede wszystkim od dziesięciu lat w małżeństwie.

- Jest to wartość dla mnie najwyższa, z trójką dzieci - ośmioletnim Frankiem, sześcioletnią Marysią i półtoraroczną Basią. Najważniejszym momentem w ciągu dnia jest dla mnie powrót z pracy do domu - mówi Norbert Dawidzczyk.

Dar rodziny podkreślają inni.

- Jestem od lat z ruchem Odnowy i od pierwszego spotkania z OSCh. - mówi Jarek Jankowski z Zambrowa, wiceprzewodniczący Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Łomżyńskiej. - Jestem nauczycielem i wychowawcą, ale przede wszystkim najszczęśliwszym mężem i ojcem trójki dzieci. Bo człowiek potrzebuje dopełnienia. Rodzina chroni przed wewnętrzną pustką. Ja codziennie wieczorem całuję każde dziecko w czoło, rozmawiamy przed ich snem. Bez tego bym nie istniał. Bez tej miłości nie ma nic. Tak jak nie ma nic bez Kościoła.

- Co jest wartością nadrzędną? - zastanawia się Jarek. - To, że nie jesteśmy sami. Nikt nie mówi, ze jesteśmy wolni od błędów, od ścieżek pokrętnych, od ślepych zaułków. Ale chodzi o to, żeby wiedzieć, że ma się do kogo wrócić.

Istotą jest słowo

- Ruch odnowy wyrósł daleko od Polski, w USA, w Indiach - do nas przywędrował dziesiątki lat temu. Rozkwitł w ostatnim dwudziestoleciu. Jeżeli ktoś chce czegoś doświadczać inaczej, a wielu mówi, że głębiej, szuka takiej wspólnoty - mówi ks. Robert Sulich, opiekun ostrołęckich charyzmatyków z grupy "Wypłyń na głębię". - Bo razem łatwiej. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, gdzie można doświadczać Boga. Bo przecież działanie Ducha Świętego jest niezależnie od przynależności do tej wspólnoty. Ale w tym ruchu charakterystyczne jest to, że człowiek traktowany jest ze swymi problemami, potrzebami, możliwościami całościowo - od ciała począwszy, przez emocje, do intelektu. Jest to też na pewno bardziej spontaniczna forma obcowania z Bogiem niż w liturgii kościelnej, choć trzymamy się także wielu uporządkowanych elementów, które organizują spotkania wspólnoty, prowadzone przez różnych jej członków. Najistotniejsze dla nas jest Słowo, czyli Pismo Święte.


W rejonie Ostrołęki działa pięć wspólnot Odnowy. Na wspólnotowe spotkania przy parafii Zbawiciela Świata przychodzi około 100 osób. Co to za ludzie? Najróżniejsi. Młodzi, starzy, różnie wykształceni. Przeważają kobiety. I jednak zaawansowana średnia wieku, choć młodych twarzy w hali też było sporo.

- Ludzie szukają wspólnoty w dwóch momentach: albo jest im bardzo trudno, albo odczuwają brak czegoś istotnego. Czasami wskutek przypadku odnajdują we wspólnocie pole do życiowej aktywności - mówi ks. Robert.


- Moja życiowa przygoda z Odnową w Duchu Świętym rozpoczęła się trzynaście lat temu - wspomina Anna Bubrzycka, liderka wspólnoty "Wypłyń na głębię". - Wcześniej nigdy nie miałam kłopotów z wiarą w Pana Boga, jednak przez długie lata nie zastanawiałam się głębiej nad jej istotą. Chodziłam co niedzielę do kościoła, ale w codziennym życiu nie miałam potrzeby kontaktu z Panem Bogiem. Kościół wydawał mi się instytucją smutną i taką, na którą nie mam wpływu. A ja szukałam Kościoła żywego i radosnego. Znalazłam go w Odnowie w Duchu Świętym. Przypadkiem w kościele pośród innych ogłoszeń parafialnych usłyszałam to o rozpoczynających się rekolekcjach ewangelizacyjnych. Z dużymi obawami zapisałam się na nie, ale teraz wiem, że była to jedna z ważniejszych decyzji w moim życiu. Od tamtej pory żyję inaczej: bardziej świadomie, radośniej i z przekonaniem, że życie ma sens, bo Jezus Chrystus jest moim Panem. Poznałam smak modlitwy i doceniłam rolę wspólnoty. Co to jest prawdziwa wspólnota, widać znakomicie, kiedy organizuje
my OSCh. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak dużym i bezinteresownym zaangażowaniem tak różnych ludzi. Kościół jest teraz moim Kościołem, a ja czuję się za niego odpowiedzialna, tak jak za rodzinę.

Taką rodzinną atmosferą emanowało całe spotkanie. Zgodnie z jego przesłaniem. I chyba z wewnętrzną potrzebą zgromadzonych na nim ludzi.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.to.com.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo