Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszyniec. Zabawa dla dorosłych - poszukują skarbów na rowerach

Adam Wnęta
Rajd rozpoczął się od myszynieckiego dworca autobusowego. Michał Parda i Anna Kulas pokazują skarby, które zostały ukryte na Kurpiach
Rajd rozpoczął się od myszynieckiego dworca autobusowego. Michał Parda i Anna Kulas pokazują skarby, które zostały ukryte na Kurpiach
Michał Parda z Myszyńca zasłynął w zeszłym roku jako organizator pionierskiego spływu kajakowego po rzece Rozoga. Tym razem chciał zostawić po sobie coś długotrwałego. Chce turystycznie wypromować region, a jako narzędzie wybrał geocaching, czyli zabawę polegającą na odnajdywaniu skarbów. 4 i 5 lipca, wraz z grupą śmiałków, ukryli 26 skrzyń z takimi skarbami.

Idea poszukiwania skarbów towarzyszyła dziesięcioosobowej grupie rowerzystów, którzy 4 lipca wybrali się na dwudniowy rajd po Kurpiach. Na dwóch kółkach przejechali 100 km, wyruszając z Myszyńca przez Pełty, Surowe, Baranowo do Ostrołęki i z powrotem przez Łęg, Łyse, Lipniki, Warmiak, Dąbrowy do Myszyńca. Wszystko w ramach geocachingu, czyli międzynarodowej zabawy kierowanej do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Skarbów szuka się za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache"), odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej i zostawienie w zamian innego przedmiotu - skarbu.

Skarbów coraz więcej

Do tej pory skrzynki ze skarbami - ukryte w ramach geocachingu - były na Kurpiach tylko dwie: nad rzeką w okolicach Lipnik oraz w okolicach Wykrotu. Były też cztery "skrzynki widokowe", czyli skarby będące jakimś obiektem, krajobrazem aniżeli przedmiotem. W ciągu dwóch dni przybyło 26 skarbów. - Jeśli spojrzymy na mapę całego świata, przybliżymy na Polskę, to Kurpie są takim regionem, gdzie skrzynek geocachingowych jest bardzo mało i stąd pomysł aby coś nowego umieścić - mówi Michał Parda, organizator akcji. - Wśród ukrytych skarbów będą m.in. przedmioty, które produkuję, czyli magnesy kurpiowskie, gry planszowe, breloki. Z myślą o dzieciach ukryliśmy też czekoladowe jajka z niespodzianką. Współrzędne geograficzne skrzynek będzie można znaleźć na stronie www.skarby.kurpiowskie.pl, na której można dokonać rejestracji oraz poznać wszystkie szczegóły tej inicjatywy.

Znajdź wszystkie

Oprócz skarbów w każdej skrzynce znajduje się ołówek i dzienniczek z wpisami osób, które już ją znalazły, a także informacja na czym polega cała zabawa, namiar na stronę internetową gdzie można znaleźć więcej takich skarbów. Jest tam też certyfikat dla pierwszego znalazcy, zatem poszukiwanie skarbów można potraktować jako wyzwanie. - Takie skrzynki przebywają w ukryciu od 5 do 10 lat, są też serwisowane, jeśli coś się z nią stanie, za pośrednictwem strony internetowej dostanę taką informację - pojawiam się na miejscu, naprawiam, wymieniam dziennik jeśli cały zostanie zapisany - tłumaczy Michał.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki