Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: Jak skłonić przedsiębiorców do inwestowania? O tym mówiono podczas forum

Mieczyslaw Bubrzycki
Jerzy Baeur, Maciej Formanowicz i Bartosz Kublik
Jerzy Baeur, Maciej Formanowicz i Bartosz Kublik M. Bubrzycki
Samorządowcy i przedsiębiorcy zastanawiali się, jak stworzyć w mieście przyjazny klimat dla biznesu

Pomysłodawcą zorganizowania Ostrowskiego Forum Rozwoju, które odbyło się wczoraj, jest Jerzy Bauer, od kilku miesięcy burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. Obiecał wyborcom jako kandydat, a potem mieszkańcom jako burmistrz, że położy szczególnie duży nacisk na stwarzanie warunków do rozwoju przedsiębiorczości w mieście, bo tylko dzięki temu będą nowe miejsca pracy. Forum ma być jednym z instrumentów tego procesu.

W organizację forum włączyły się: Fabryki Mebli Forte S. A. (w sali Infocentrum "Forte" odbyło się forum) oraz Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Z zaproszenia organizatorów skorzystało prawie 200 osób, wśród nich było wielu przedsiębiorców z Ostrowi i okolic.

- Forum jest przedsięwzięciem długofalowym, wierzę, że przyczyni się do rozwoju naszego miasta i regionu - powiedział burmistrz Jerzy Bauer. - Żyjemy w określonych uwarunkowaniach. Mamy świadomość, że nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy odpowiednio ustawiać żagle.

Gościem specjalnym forum - a jednocześnie gospodarzem - był Maciej Formanowicz, prezes zarządu Fabryk Mebli Forte S. A. Mówił interesująco o dość krótkiej historii kapitalizmu w Polsce i o swojej firmie. Do FM Forte S. A. należą cztery fabryki w Polsce. To czołowy europejski producent mebli w paczkach, ponad 80 proc. produkcji trafia na eksport - najwięcej do Niemiec i Francji. Obroty firmy rosną z roku na rok, w ubiegłym wyniosły 200 mln euro.

- Żeby coś się w Ostrowi zmieniło, muszą tu trafić firmy z zewnątrz, które dadzą miastu inną skalę - zauważył prezes FM Forte. - Z wielką nadzieją witam inicjatywę zorganizowania tego forum.

Goście zaproszeni do udziału w dwóch panelach mieli podpowiedzieć samorządowcom z Ostrowi, jak skłonić przedsiębiorców do inwestowania mieście. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zwrócił uwagę, że atutem Ostrowi jest dobre położenie. Proponował, aby spróbować sporządzić listę wszystkich atutów miasta. Jego zdaniem, muszą też być wskazani lokalni liderzy, wokół których będą powstawać małe i większe firmy.

Bartosz Kublik, prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi zauważył, że kierowany przez niego bank może stać się poważnym instrumentem rozwoju lokalnych firm. Atutem banku jest - jak powiedział - bardzo krótka ścieżka decyzyjna, czyli możliwość uzyskania szybkiego kredytu.

Na problem rozwoju przedsiębiorczości ze strony samorządowca spojrzał Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki, który powiedział, że samorządy w Polsce - zwłaszcza miasta na prawach powiatu - są w szczególnie trudnej sytuacji ekonomicznej.

- Co trzeba zmienić, aby samorządy mogły stwarzać lepsze warunki przedsiębiorcom? - pytał Kotowski. - Więcej podatków od przedsiębiorców musi pozostawać na miejscu, czyli w budżecie miast i gmin. Kilka lat temu samorządowcy przesłali projekt ustawy w tej sprawie do ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz, ale nie trafił on nawet pod obrady komisji. A samorządy nie gospodarują gorzej pieniędzmi. Naprawdę!

Wśród gości byli także burmistrzowie z miast, które mają sukcesy w ściąganiu inwestorów.

- Chodzi generalnie o tworzenie klimatu dla przedsiębiorczości - mówił Grzegorz Nowosielski, burmistrz Wyszkowa. - Postanowiliśmy wymyślić u nas coś, czego inni do tej pory nie zrobili. W strefie przemysłowej miasta doprowadziliśmy więc do scalenia gruntów i zainwestowaliśmy w niezbędne media. To nie było łatwe, ale są efekty, czyli nowe firmy i więcej miejsc pracy.

O tworzeniu dobrego klimatu dla biznesu mówił też Paweł Grzybowski - burmistrz Rypina w woj. kujawsko-pomorskim:

- Problem w samorządach polega na tym, że musimy też stale pamiętać o mieszkańcach miasta, którzy mają inne potrzeby niż przedsiębiorcy. Rozpoczęliśmy od rozmów z przedsiębiorcami, żeby dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania. Po kilku latach są konkretne efekty, w Rypinie powstaje jedna z większych w Polsce wytwórni pasz.

Ewa Jakubczyk - Cały, prezes firmy PKF Consult sp. z o. o., zachęcała, aby samorządy w większym stopniu korzystały z dobrej - jej zdaniem - formy inwestowania, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Forum było sukcesem frekwencyjnym i intelektualnym - powiedział na koniec burmistrz Jerzy Bauer. - Przyjmuję propozycję prezesa Pietraszkiewicza, aby w regionie i w mieście dokonać swego rodzaju raportu otwarcia, czyli diagnozy kapitału ludzkiego i kapitałowego. Deklaruję jako burmistrz stałe i życzliwe wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości. Samorząd może także pomóc w zorganizowaniu się przedsiębiorców w obrębie branż, jeśli taka będzie ich wola.

Jesienią odbędzie się roboczy panel ekspertów, którzy omówią konkrety. A za rok, wiosną, odbędzie się drugie forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki