Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: Trzy włamanie w jeden dzień. Policja apeluje i daje pożyteczne rady

Mieczyslaw Bubrzycki
archiwum
Minionej doby w Ostrowi Mazowieckiej doszło do trzech kradzieży z włamaniem do mieszkań

Wczoraj policja odnotowała trzy kradzieże z włamaniem do mieszkań w blokach. W każdym wypadku sprawcy wchodzili do środka w ten sam sposób - uszkadzając wkładkę w zamku drzwi. Z dwóch mieszkań przy ul. Kościuszki ukradziono biżuterię damską. Trzecie włamanie miało miejsce przy ul. Okrzei, złodziej nie zdołał jednak z jakichś powodów wejść do mieszkania.

Z policyjnych ustaleń wynika, iż najprawdopodobniej sprawcy tych włamań byli widziani przez mieszkańców bloków, w których doszło do zdarzeń. Nikt jednak nie zawiadomił policji!

- Apelujemy do mieszkańców miasta o zwracanie uwagi na obce osoby przebywające na klatkach schodowych, wchodzące i wychodzące z mieszkań! Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że mogło dojść do przestępstwa, należy zawiadomić policję pod nr alarmowy 997 - mówi Elżbieta Kaliszewska, rzecznik prasowy KPP w Ostrowi.

Policja prosi też osoby mające wiedzę o wczorajszych włamaniach, aby skontaktowały się z ostrowską policją.

A oto, co policja radzi:
Podczas włamań łupem pada często dobytek życia. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a często, kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje mają bardzo dobre rozeznanie, wiedzą o naszych stałych nawykach. To, ile wyniosą, zależy od tego ile mają na to czasu i co mamy w mieszkaniu. Niekiedy jest to tylko opróżnienie domowego barku i zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko gołe ściany. W dużej mierze sami jesteśmy sobie winni.
Nawet najskuteczniejsze działania policji nie ochronią w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia podajemy kilka podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać i metod znakowania naszych rzeczy w celu późniejszej ich identyfikacji.

1. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Ważne jest też, abyśmy posiadali dobre zamki w drzwiach.
2. Zwracajmy uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd.
3. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, mienie nasze lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.

4. Nie do domu wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach, np. dotyczących zbiórek pieniędzy, używanych rzeczy. Takie osoby, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. wywiad. Włamań później może dokonywać inna grupa.

5. Warto nawiązać bliższą znajomość z sąsiadami i współdziałać z nimi. To oni zazwyczaj jako pierwsi znając nasze przyzwyczajenia zauważą, że coś jest nie tak. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Zainteresujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Co jednak zrobić, gdy mimo naszej ostrożności dojdzie do kradzieży?

W przypadku takiego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić policję, która dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio ślady. Należy podać cechy charakterystyczne skradzionych przedmiotów, numery fabryczne, szacunkową wartość.

Apelujemy o zachowanie ostrożności! We wszystkich podejrzanych sytuacjach należy zawiadomić policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki