Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrowski: Oto właściciele krów - rekordzistek. Z ich obór płynie rzeka mleka

Mieczyslaw Bubrzycki
Oto dziesięcioro najlepszych producentów mleka
Oto dziesięcioro najlepszych producentów mleka M. Bubrzycki
Z roku na rok krowy w najlepszych gospodarstwach dają coraz więcej mleka. W powiecie jest sześć gospodarstw, w których średnia wydajność od krowy przekroczyła 10 tys. kg

Co roku najlepsi producenci mleka spotykają się, aby poznać najlepszych z najlepszych, ale także zapoznać się z nowościami na rynku związanymi z hodowlą bydła i posłuchać ciekawych prelekcji. Spotkania takie organizowane są na przedwiośniu przez ostrowskie koło Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W tym roku odbyło się 10 marca w Zarębach Kościelnych.

Do związku należy tylko 39 producentów mleka z powiatu ostrowskiego, a prezesuje im Krzysztof Kańkowski, rolnik ze Starej Ruskołęki. Na spotkanie w Zarębach przyjechało jednak prawie stu producentów z całego powiatu.

Krowy z najlepszych obór są pod stałą opieką zootechników z Regionu Oceny Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w podwarszawskim Parzniewie.

W powiecie ostrowskim z regularnej oceny wartości użytkowej krów korzystają 263 gospodarstwa. Region Oceny w Parzniewie co roku przedstawia podsumowania dotyczące każdego z województw, ale także powiatów. Ich dane dotyczą tych gospodarstw, które korzystają z ocen wartości użytkowej. Najważniejszym parametrem jest przeciętna roczna wydajność od krowy. W 2014 roku w pow. ostrowskim wyniosła ona ok. 7400 kg, czyli o prawie 200 kg więcej niż średnio na Mazowszu (7213 kg).

W rankingu wojewódzkim znalazło się dwoje hodowców z pow. ostrowskiego. Piąte miejsce zajęło gospodarstwo Anieli Świerżyńskiej ze wsi Nienałty - Szymany (gm. Zaręby Kościelne), a szóste - Krzysztofa Godlewskiego ze wsi Kuleszki - Nienałty (gm. Andrzejewo).

Aniela Świerżyńska zajęła też pierwsze miejsce w rankingu powiatowym (tak, jak przed rokiem). Przeciętna krowa wyprodukowała przez cały rok 11.518 kg mleka (o ponad 1000 kg więcej niż przed rokiem). Średnio w tej oborze jest 68 krów.

Kolejne miejsca w tym rankingu zajęli:

2. Krzysztof Godlewski ze wsi Kuleszki - Nienałty (gm. Andrzejewo) - 11.317 kg (39 krów)

3. Stanisław Hilarczuk z Mianowa (gm. Andrzejewo) - 10.774 kg (48 krów)

4. Wojciech Kempisty z Zaręb Leśnych (gm. Zaręby Kościelne) - 10.523 kg (35 krów)

5. Antoni Zysik z Andrzejewa - Kolonii - 10.493 kg (78 krów)

6. Jan Litwa z Króli Dużych (gm. Andrzejewo) - 10.126 kg (29 krów)

7. Wiesława Kotomska ze Starej Ruskołęki (gm. Andrzejewo) - 9985 kg (14 krów)

8. Czesław Rutkowski z Rogowa - Folwarku (gm. Stary Lubotyń) - 9835 kg (50 krów)

9. Jarosław Zaremba z Zaręb - Choroman (gm. Andrzejewo) - 9767 kg (66 krów)

10. Zbigniew Dąbkowski ze wsi Kuleszki - Nienałty (gm. Andrzejewo) - 9707 kg (53 krowy)

Duże wrażenia robią krowy-rekordzistki. W tym roku najlepsza na Mazowszu w kategorii krów drugiej laktacji okazała się Łania z gospodarstwa Mariusza Zawistowskiego ze wsi Godlewo - Milewek (gm. Nur) - dała przez rok 16.022 kg mleka!

Więcej przeczytasz w następnym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki