Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny rok na ostrowskich drogach. Aż 17 ofiar

Robert Majkowski
Miniony rok był tragiczny na drogach w powiecie ostrowskim. W wypadkach na terenie powiatu ostrowskiego zginęło aż 17 osób

To sporo więcej niż w poprzednim roku, kiedy na ostrowskich drogach śmierć poniosło 7 osób. Warto też jednak pamiętać, że w 2013 roku zanotowano rekordowy spadek w stosunku do roku 2012 (20 ofiar) i 2011 (16 ofiar). Można więc z pewnym smutkiem napisać, że liczba ofiar śmiertelnych wróciła do poziomu sprzed 2-3 lat.

W minionym roku na drogach zginęło 17 osób, ale wypadków śmiertelnych było 13. Dawno w naszym powiecie nie było aż trzech wypadków - i to w krótkim czasie - w których zginęła więcej niż jedna osoba. Jeden z nich był szczególnie tragiczny - wskutek czołowego zderzenia osobowej skody z tirem śmierć poniosły aż 3 osoby (małżeństwo z dzieckiem z Białegostoku), a w dwóch innych po dwie (w jednym - kierowcy dwóch ciężarówek, w tym Litwin, a w innym - małżeństwo z naszego powiatu).

Nasza statystyka

Poniższą statystykę opracowaliśmy sami, w oparciu o notatki policyjne dotyczące wypadków śmiertelnych. Najwięcej wypadków śmiertelnych wydarzyło się w pierwszych i ostatnich miesiącach roku. W minionym roku było aż sześć miesięcy, w których nie zanotowano ani jednego. Tak było w marcu, kwietniu, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, czyli m. in. we wszystkich miesiącach wakacyjnych, kiedy ruch na drogach jest największy. Najbardziej tragiczne były: październik i grudzień, kiedy zginęło po 5 osób. Znaczna część tych tragedii wydarzyła się po zmroku.

Wśród ofiar wypadków jest 14 mężczyzn, 2 kobiety i dziecko. Było wśród nich 8 kierowców, 5 pasażerów, 2 rowerzystów i 2 pieszych. Najwięcej osób - aż 7 - zginęło na drodze krajowej nr 8, choć do wypadków dochodziło w różnych miejscach. Wszystkie jednak były na terenie gminy Ostrów Mazowiecka i to właśnie ta gmina wiedzie prym pod tym względem, zwłaszcza że w gminie Ostrów - w Nieskórzu - był także wypadek, w którym śmierć poniosło małżeństwo. W sumie na terenie tej gminy w wypadkach śmierć poniosło 9 osób.

Przyczynami większości śmiertelnych wypadków była nieostrożność kierowców, niedostawanie sposobu jazdy i prędkości do warunków panujących na drodze oraz - niekiedy - brawura. Rowerzysta i dwóch pieszych zginęli wskutek własnej nieostrożności (rowerzysta i jeden z pieszych byli na dodatek nietrzeźwi). W jednym przypadku sprawcą śmiertelnego wypadku, w którym zginął starszy wiekiem rowerzysta, był pijany młody kierowca.

Czarna lista

Przypomnijmy - ku przestrodze - wszystkie tegoroczne wypadki śmiertelne: od stycznia do grudnia.

Małkinia Górna. 15 stycznia, ok. godz. 8.30, na drodze gminnej do Kańkowa kierujący osobowym autem 79-letni mężczyzna zjechał prawymi kołami na pobocze i w trakcie powrotu na jezdnię wpadł w poślizg, wskutek czego auto stanęło w poprzek jezdni. W tym czasie z przeciwnej strony jechał inny samochód osobowy.

Kierująca nim kobieta nie wyhamowała i uderzyła w samochód. Kierujący mężczyzna trafił do szpitala w Ostrowi, gdzie 15 lutego zmarł. Do zdarzenia doszło podczas opadów śniegu, oboje kierujący byli trzeźwi. Przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości jazdy przez mężczyznę do warunków panujących na drodze.

Ostrów Mazowiecka. 22 stycznia, tuż przed południem, na ul. 3 Maja kierujący ciągnikiem siodłowym MAN 28-letni mężczyzna jadąc od centrum miasta w kierunku ul. Warszawskiej, na wysokości sklepu Pinezka omijał stojący na światłach awaryjnych pojazd i w tym momencie uderzył 53-letniego mężczyznę, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym z prawej na lewą stronę drogi. Pieszy został zabrany do szpitala, gdzie zmarł 27 stycznia.

Do zdarzenia doszło przy dobrych warunkach atmosferycznych. To wina pieszego, bo przechodził w miejscu niedozwolonym, wszedł na jezdnię zza stojącego pojazdu, a ponadto był pod wpływem alkoholu (2,04 promila). Kierujący ciężarówką był trzeźwy.

Prosienica. 30 stycznia o godz. 14.30 na trasie krajowej nr 8 kierujący samochodem Audi 34-letni mężczyzna na prostym odcinku wyprzedzał ciężarowego mercedesa. Auto wpadło w poślizg i uderzył w nie ciężarowy renault z naczepą, jadący z przeciwka. Audi zostało zepchnięte na prawy pas ruchu i uderzone przez mercedesa, którego wyprzedzało. Kierowca audi zginął na miejscu. W tym czasie panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne, padał śnieg, a silny wiatr nawiewał śnieg na jezdnię. Kierujący samochodem osobowym był trzeźwy. Przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.

Sulęcin Włościański. 26 lutego, o godz. 20.30, na drodze wojewódzkiej nr 677, 40-letni kierowca BMW jadący w kierunku Łomży na prostym odcinku uderzył w jadącego z przeciwka 51-letniego rowerzystę, który zjechał na nie swój pas ruchu. Rowerzysta poniósł śmierć na miejscu. Do wypadku doszło wieczorem, w terenie niezabudowanym i nieoświetlonym, ale przy dobrych warunkach atmosferycznych. Rowerzysta miał rower bez oświetlenia i bez elementów odblaskowych, był więc niewidoczny dla innych kierujących. Ofiara wypadku miała we krwi 2,69 promila alkoholu.

Podborze. 8 maja, o godz. 7.35, na drodze gminnej kierujący oplem astra 20-letni mężczyzna na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do zderzenia z osobową mazdą, jadącą z przeciwka. Kierowca opla zginął na miejscu. W chwili wypadku padał deszcz, jezdnia była śliska, widoczność ograniczona. Kierujący byli trzeźwi. Powodem tragicznego zdarzenia było niedostosowanie prędkości przez kierowcę opla do warunków panujących na drodze.

Godlewo-Mierniki. 22 maja, o godz. 18.50 na drodze z Zam_browa do Sokołowa Podlaskiego 57-letni kierowca ciężarowego DAF-a na prostym odcinku podczas wyprzedzania uderzył 49-letniego rowerzystę, który z pobocza wjechał na jezdnię - wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie zmarł. Panowały wtedy dobre warunki atmosferyczne nie padało. Zawinił kierujący rowerem. Ofiara wypadku i kierowca ciężarówki byli trzeźwi.

Grędzice. 7 października kierujący fiatem seicento był nietrzeźwy i nie zachowując należytej ostrożności potrącił poruszającego się w tym samym kierunku rowerzystę. Kierujący rowerem doznał poważnych obrażeń ciała i po kilku dniach zmarł w szpitalu. Sprawca wypadku odjechał z miejsca zdarzenia, został ustalony i zatrzymany później.

Grądy. 17 października, ok. godz. 23.50, na trasie Różan-Ostrów Maz. kierujący samochodem Peugeot Expert na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na prawe pobocze, uderzył w skarpę, odbił się od niej a następnie dachował. W wyniku zdarzenia pasażer pojazdu wypadł przez okno i zmarł na miejscu zdarzenia

Przyjmy Porębskie. 26 października, o godz. 22.20, na drodze krajowej nr 8 doszło do zderzenia nadjeżdżających z przeciwka samochodu Skoda Octavia oraz ciężarowego Volvo. Śmierć na miejscu poniósł kierujący skodą oraz jego żona i dziecko. To kierowca skody zjechał nieoczekiwanie na przeciwległy pas ruchu.

Małkinia Górna. 8 listopada, o godz. 19.30, na ul. Nurskiej pieszy przechodzący przez ulicę w miejscu niedozwolonym został potrącony przez osobowego peugeota. Pieszy został zabrany do szpitala, gdzie zmarł .

Nieskórz. 3 grudnia ok. godz. 10.40, na skrzyżowaniu dróg powiatowych kierujący toyotą carina wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusił pierwszeństwo przejazdu i doprowadził do zderzenia z mercedesem. Pasażerka toyoty poniosła śmierć na miejscu, kierowca zmarł w szpitalu.

Nagoszewka. 11 grudnia, na trasie nr 8, kierujący mercedesem - uciekając przed policyjnym radiowozem - zjechał na przeciwległy pas ruchu, zderzył się z jadącym z przeciwka dostawczym mercedesem, po czym odbił się od niego i uderzył w jadącą za nim toyotę. Śmierć poniósł pasażer mercedesa.

Budy-Grudzie. 12 grudnia, ok. godz. 6.50, na trasie nr 8, obywatel Litwy kierujący samochodem Volvo z naczepą z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem Renault z naczepą. Obaj kierowcy ponieśli śmierć na miejscu.

Policja prosi i apeluje

- W minionym roku w powiecie ostrowskim wydarzyło się 13 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 17 osób, to o 10 osób więcej niż w 2013 roku - mówi nadkom. Ewa Dmochowska, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. - Jednocześnie jednak w minionym roku policjanci naszej komendy zwiększyli ilość działań kontrolno-represyjnych na drogach powiatu, w szczególności takich, które mają na celu ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, przekraczających prędkość oraz naruszających przepisy wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. W 2015 roku działania takie będą prowadzone w sposób jeszcze bardziej intensywny.

Korzystając z okazji, wydział ruchu drogowego KPP zwraca się z prośbą do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, o dostosowanie prędkości pojazdów do warunków atmosferycznych. Jednocześnie przypominamy o niedawnej zmianie przepisów w prawie o ruchu drogowym, które nakładają obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się o zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki