Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Pracowałam, ale nie mam dokumentów - Jak starać się o wyższą emeryturę?

Robert Majkowski
Genowefa Dawid dorabiała chałupniczo, szyjąc. Z tego chałupnictwa mogłaby mieć jednak wyższą emeryturę. Problem tylko z dokumentami, które wyrzuciła

- Spotkałam na cmentarzu koleżankę, która ze mną pracowała w latach 70. w chałupnictwie. Mówi do mnie: "składaj zaświadczenie z tego szycia do ZUS, to będziesz miała wyższą emeryturę". Ale ja nie mam żadnych dokumentów. Mogę mieć tylko świadków - opowiada Genowefa Dawid.

Gdzie złapać tę nitkę?

Genowefa Dawid od 1978 roku mieszka w Ostrołęce. Wcześniej miała dom w Drążdżewie Nowym (gm. Jednorożec). Na wsi miała gospodarkę i dorabiała chałupniczo, szyjąc. Po przeprowadzce do miasta, zaczęła pracować na kolei. Dziś ma 75 lat i jest na emeryturze.

- Odeszłam na wcześniejszą emeryturę, ale gdyby doliczyli mi jeszcze ze dwa lata pracy, to miałabym większą emeryturę, a tak to mam tylko 758 zł - tłumaczy. Kobieta dokładnie nie pamięta, ile lat pracowała w chałupnictwie. I nie wie, na jakich to się odbywało zasadach.

- Jeździłam do Przasnysza, tam kierowniczka wydawała mi towar do szycia i szyłam. A jak uszyłam, zawoziłam. Najpierw odbywało się to pod szyldem Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego - chyba z Warszawy, a potem przejęła to firma Kurp czy Kurpie. Na początku szyłam wojskowe spodenki, a potem prześcieradła, poszewki i fartuchy męskie. A z dokumentów to miałam tylko książeczkę do lekarza, którą mi stemplowali co jakiś czas. Ale i to kilka lat temu, jak robiłam porządki, wyrzuciłam. Nie pomyślałam, że chociaż gdybym tą książeczka miała... Teraz nie wiem gdzie złapać nitkę, ale chyba gdzieś jakieś dokumenty muszą być.

Barbara Smardzewska-Czmiel, rzeczniczka prasowa oddziału ZUS w Płocku nie ma dobrych wieści dla naszej Czytelniczki:

- Okresy pracy nakładczej mogą być uwzględnione do stażu emerytalnego, jeżeli zostały udowodnione dokumentami lub wpisami w legitymacji ubezpieczeniowej bądź uznane orzeczeniem sądu. Nie ma jednak możliwości uwzględnienia okresu pracy nakładczej na podstawie zeznań świadków.

Zajrzyj do bazy

Nadzieja jednak jakaś jest. Pani Genowefa musi tylko udać się do miejsca, gdzie przechowywane są dokumenty zlikwidowanych zakładów. Pomóc może - opracowana przez ZUS "Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy".

- Baza ta została opracowana na podstawie informacji z urzędów wojewódzkich, ministerstw, urzędów centralnych i archiwów państwowych. Zawiera ona alfabetyczny spis zlikwidowanych lub zniesionych zakładów pracy oraz informację obecnego miejsca przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej byłych pracowników. W spisie tym zamieszczone są różne jednostki organizacyjne: przedsiębiorstwa, organizacje związkowe i partyjne, spółdzielnie, PGR i inne. Spis ten jest wciąż aktualizowany - tłumaczy rzeczniczka ZUS.

Do bazy można zajrzeć w każdym organie rentowym lub przez stronę internetową ZUS. Wynika z niego, że dokumenty osobowe i płacowe zakładu Kurpie - Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Myszyniec ul. Reymonta 10, znajdują się w archiwach w Ostrołęce. Jest to Archiwum Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a znajaduje się w ostrołęckiej delegaturze przy ul. Gorbatowa 15, tel. 29 764 21 48.

Tam też pani Genowefa powinna zwrócić się o wydanie uwierzytelnionych kopii dokumentów potwierdzających jej zatrudnienie i uzyskiwane w czasie pracy nakładczej miesięczne wynagrodzenie. Druga z firm - Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe w bazie ZUS występuje dwukrotnie, tu więc niezbędnie jest doprecyzowanie adresu przedsiębiorstwa.

Pracę może potwierdzić też ZUS.
- Ale tylko w stosunku do niektórych okresów ubezpieczenia - informuje rzeczniczka. - ZUS posiada dokumentację dotyczącą firm, które przed 1999 rokiem rozliczały składki na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników w deklaracjach imiennych. O potwierdzenie okresów ubezpieczenia oraz podstawy wymiaru składek należy występować do tego oddziału lub inspektoratu ZUS, na terenie którego miał siedzibę zakład pracy. Takie potwierdzenie będzie możliwe m.in.i wobec pracowników nieuspołecznionych zakładów pracy, a od 1 stycznia 1990 roku pracowników tych zakładów pracy, w których pozostawało w danym okresie nie więcej niż 20 pracowników lub osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki