Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelonki: W czasie odpustu parafialnego odsłonili pomnik bohaterów

Mieczyslaw Bubrzycki
Pomnik poświęcił bp Janusz Stepnowski
Pomnik poświęcił bp Janusz Stepnowski M. Bubrzycki
Najważniejszym dniem w parafii pod wezwaniem św. Anny w Jelonkach jest odpust

W tym roku obchodzono go w niedzielę 27 lipca. Przed sumą odpustową, która odprawiona została w samo południe w kościele pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łomżyńskiej bp Janusza Stepnowksiego, odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika ku czci bohaterów naszej Ojczyzny. Pomnik stanął przy niedalekim cmentarzu parafialnym.

- Pomysł wybudowania pomnika wyszedł od Ducha Świętego - powiedział nam ks. Daniel Gliński, proboszcz parafii. - W ubiegłym roku, w dniu Wszystkich Świętych, podczas modlitwy za poległych za Ojczyznę uświadomiłem sobie, że na naszym cmentarzu nie ma żadnego pomnika poświęconego ludziom, którzy zginęli podczas wojny, albo walczyli czy byli więzieni. Na innych cmentarzach są takie miejsca, gdzie można pomodlić się za bohaterów Ojczyzny i zapalić znicz. Powstała więc myśl, żeby taki pomnik wybudować u nas. Dobrym miejscem jest teren obok cmentarza, przy czerwonym krzyżu, gdzie ludzie zapalają znicze. Nasza parafia położona jest w czterech gminach (Ostrów Mazowiecka, Wąsewo, Stary Lubotyń i Czerwin), więc kilka miesięcy temu poprosiłem wszystkich wójtów oraz starostę ostrowskiego i przedstawiłem ten pomysł. Zaakceptowali go i uzgodnili między sobą sposób współfinansowania. Koordynatorem został wójt z Ostrowi.

Pomnik przedstawia Pietę (Maryję trzymającą na kolanach martwego Jezusa), która jest na cokole obłożonym marmurem. Na tablicy są nazwiska czternaściorga mieszkańców parafii.
- To bohaterowie z naszej parafii, którzy zapisali się pięknie w historii naszej Ojczyzny, przede wszystkim w czasie II wojny światowej - mówi ks. Gliński. - Lista powstała, bo w kościele czytaliśmy ogłoszenie, aby zgłaszać takie osoby.

Jedna osoba z tego grona jeszcze żyje - to p. Czesława Chmielewska z Sulęcina, która w czasie wojny przeszła przez niemiecki obóz pracy w Ravenbruck. Oprócz niej na tablicy z tytułem "Ich ofiara nie była daremna" są: Feliks Bloch, Edward Brodzik, Edward Koczara, Jan Kornacki, Stanisław Michalski s. Jana, Stanisław Minasiewicz, Józef Mróz, Bolesław Nowak, Genowefa Nowak, Rozalia Marianna Pazik, Teofil Pazik, Jadwiga Podbielska i Jan Soliwoda.

Po poświęceniu pomnika przez bp Janusza Stepnowskiego nastąpiło uroczyste jego odsłonięcie, potem kwiaty złożyli przedstawiciele samorządów i parafii oraz rodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki