Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik przy szosie. Uczcili bohaterów spod Stoku

fot. M. Bubrzycki
fot. M. Bubrzycki
W pobliżu tej podostrowskiej wsi rozegrała się zwycięska powstańcza bitwa w 1863 roku

W Stoku, tuż obok torów kolejowych i ruchliwej szosy wojewódzkiej, odsłonięto obelisk upamiętniający rozegraną tu bitwę.

Miała ona miejsce nocą z 4 na 5 maja 1863 roku, podczas powstania styczniowego. Oddziały powstańcze pod dowództwem Ignacego Mystkowskiego urządziły nocną zasadzkę na wojska rosyjskie. To jedna z niewielu wygranych przez Polaków bitew w tym powstaniu. Co do tego zgodni sa zarówno historycy polscy, jak i rosyjscy. Oddziały powstańcze rozbiły wtedy kolumnę carską księdza Tichomirowa i Konstantego Rynarzewskiego, wzięły jeńców oraz zdobyły broń i sprzęt taborowy.

Pomysł wykonania obelisku w pobliżu miejsca bitwy narodził się w Zespole Szkół Publicznych w Komorowie, którego dyrektor znany jest z kultywowania tradycji i patriotyzmu wśród uczniów. Pomysł padł na podatny grunt w Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej oraz w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Te trzy instytucje właśnie doprowadziły pomysł do końca.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym w Komorowie, gdzie odprawiono uroczystą mszę św. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe ze wszystkich szkół w gminie, ale także ze szkół ostrowskich. Przyjechała także delegacja ze szkoły w Jazgarce koło Kadzidła.

Wszystkich serdecznie powitał wójt Waldemar Brzostek. Mszy św. przewodniczył ks. płk Stanisław Dębicki. Zakończona została nietypowo, bo odśpiewaniem pieśni: "Piękna nasza Polska cała" oraz "My Pierwsza Brygada".

Po mszy w kościele dyrektor Jacek Stachacz z Zespołu Szkół Publicznych w Komorowie witając wszystkie sztandary porównał tę uroczystość do tamtej bitwy, choć w tej nikt nie straci nawet kropli krwi.

O tym, jak doszło do bitwy i jak ona przebiegała, mówił w kościele Cezary Pałubiński - miejscowy pasjonat historii. Zachęcał uczniów, aby byli dumni z tego, że są patriotami.

Obelisk w Stoku stanął obok ponad stuletniego przydrożnego krzyża, który - jak mówi starsi mieszkańcy okolic - ufundowany był na pamiątkę bitwy z 1863 roku. Po odsłonięciu i poświęceniu obelisku, otoczonego szpalerem pocztów sztandarowych, złożono pod nim kwiaty.

W głębi lasu ustawiono scenę, na której uczniowie ze szkoły w Komorowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny. Była też gawęda na temat uzbrojenia, wyposażenia i taktyki walk w okresie Powstania Styczniowego. Przemawiali także goście. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w plenerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki