Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja powstańczej potyczki. Warto było być w Kaczkowie! (wideo)

Redakcja
Widzom bardzo podobała się inscenizacja powstańczej potyczki
Widzom bardzo podobała się inscenizacja powstańczej potyczki
Tłumy ludzi obejrzało inscenizację potyczki pod Feliksowem

Setki mieszkańców powiatu ostrowskiego, ale nie tylko, dotarło w sobotę do Kaczkowa Starego (a właściwie Antonowa - osady leśnej koło Broku). To tam odbyły się powiatowe obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego oraz regionalne obchody Święta Lasu.

Rada powiatu ogłosiła rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego, przygotowano szczegółowy program obchodów, najważniejszym ich punktem była inscenizacja potyczki powstańców z oddziałem kozackim, do której doszło 14 marca 1863 roku w Feliksowie.

W organizację widowiska włączyło się wiele instytucji i osób, najważniejszymi partnerami byli: Starostwo Powiatowe i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. Rekonstrukcję potyczki połączono z obchodami święta leśników, którzy byli gospodarzami imprezy. To na ich terenie odbyło się plenerowe spotkanie z historią. Przyznać trzeba, że znakomicie przygotowali się do tego, a ponadto leśnicy stanowili znaczną część uczestników święta.

Impreza w Kaczkowie miała swoją rangę także z tego powodu, że swoim patronatem objął ją prezydent RP Bronisław Komorowski, który wydelegował do Kaczkowa ministra Jacka Michałowskiego - szefa swej kancelarii.

Inscenizacja potyczki to nie był pomysł jednej osoby. To dzieło pasjonatów historii. Scenariusz stworzył Sylwester Runo - leśniczy z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, a aktorami byli przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej oraz leśnicy. Koni dosiadły osoby związane ze stadninami Zygi Ranch w Ugniewie, WRC Bronco w Broku oraz oddziałem ułanów w Zarębach Kościelnych. Nad przebiegiem całej imprezy czuwał Piotr Uścian - Szaciłowski - nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

Widzom bardzo podobała się inscenizacja powstańczej potyczki, nagrodzili aktorów i autorów widowiska oklaskami.

Po potyczce, pod niedalekim pomnikiem upamiętniającym potyczkę sprzed 150 lat (ufundowali go leśnicy przed II wojną światową) odbył się apel poległych zakończony salwą honorową i złożeniem kwiatów przez oficjalne delegacje.

Do pomnika prowadzi aleja, wzdłuż której tego dnia posadzono 50 klonów upamiętniających powstańców. Uroczystość zakończono odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

Więcej przeczytasz w następnym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki