Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Meditrans zatrudnia lekarzy głównie spoza miasta - twierdzi ostrołęcki lekarz

Archiwum
Archiwum
Dyrekcja Meditransu w Ostrołęce odpiera te zarzuty.

- Od kiedy w Meditransie zaczął pracować dyrektor z Łomży (Mariusz Zorczykowski, zastępca dyrektora ds. medycznych - przyp. red.) wiele się w ostrołęckim Meditransie zmieniło - stwierdził lekarz, informując nas o problemie telefonicznie i prosząc o zachowanie anonimowości. - Dyrektor ten zatrudnia głównie swoich kolegów z Łomży, bądź z Warszawy. Próżno szukać w grafikach lekarzy z Ostrołęki. Pracuje ich tam niewielu. Czy pracę tam można dostać tylko po znajomości? - pytał.

Z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości lekarza zwróciliśmy się do Mariusza Zorczykowskiego, zastępcy dyrektora ds. medycznych w ostrołęckim Meditransie.
- Nie widzę problemu - odparł. - Z wszystkimi lekarzami, którzy startowali do naszego konkursu zarówno w 2011 roku, jak i w 2012, podpisaliśmy kontrakty. By wygrać konkurs ogłoszony przez NFZ (i rywalizację z firmą Falck), w naszej ofercie określiliśmy, że będzie u nas pracował odpowiedni odsetek lekarzy ze specjalizacją z medycyny ratunkowej. I tego się trzymamy. Preferujemy podpisywanie umów z lekarzami systemowymi, czyli posiadającymi tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo z tymi, którzy ukończyli co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Dyrektor podkreślił, że wymogi dla lekarzy pracujących w karetkach pogotowia zostały zaostrzone. Nakłada je ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Do końca 2020 r. bowiem lekarzem systemu może być lekarz posiadający: specjalizację lub tytuł specjalisty albo który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii albo taki, który wypracował trzy tysiące godzin w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala.
Ten z wypracowanymi godzinami jest zobowiązany rozpocząć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny ratunkowej do 1 stycznia 2015 r. W przypadku niespełnienia wymogu przestaje być lekarzem systemu.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki