Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieczęć radziecka w Rzekuniu - obejrzyj galerię zdjęć

(awo)
Radni i sołtysi jako pierwsi mogli obejrzeć projekty znaków gminy Rzekuń
Radni i sołtysi jako pierwsi mogli obejrzeć projekty znaków gminy Rzekuń A. Wołosz
Będziemy mieli pieczęć "radziecką"?- zdumiewali się radni na XXXXIII nadzwyczajnej sesji rady gminy Rzekuń. Obecny był autor projektu znaków gminy, który wątpliwości wyjaśnił. W porządku obrad był też podział na okręgi wyborcze, temat kontrowersyjny

Herb, pieczęcie, flaga gminy Rzekuń

Radni, sołtysi i zaproszeni goście mogli obejrzeć projekty: herbu, banneru, flagi, pieczęci wójta i pieczęci radzieckiej. Właśnie to słowo zaniepokoiło obecnych.
- Słowo pochodzi od "rada" i jest używane od co najmniej XVII wieku. Potem, gdy pojawił się znany nam Związek, początkowo mówiło się tak jak w Rosji: sowiecki. Dopiero potem niefortunnie przetłumaczono na "radziecki", bo "sojuz" znaczy "rada" - tłumaczył Robert Fidura, projektant znaków.
Padło też pytanie, po co te znaki.
- To symbole wspólnoty lokalnej, wokół nich się grupuje społeczność. Np. szkoła z gminy pojedzie na zawody międzygminne, uczniowie będą mieli ze sobą znak z herbem i będzie wiadomo, gdzie stoi Rzekuń. Stąd się wzięły herby, służyły odróżnianiu swoich od obcych na polu bitwy.
Kolejne pytanie: dlaczego czerwone tło (pole)?
- Ponieważ Rzekuń jest na Mazowszu. Mazowiecki herb to był orzeł bez korony w czerwonym polu. To kiedyś było osobne państwo - księstwo. Gdyby w tamtych czasach były paszporty, to mieszkańcy Mazowsza musieliby by je mieć, gdyby jechali do Korony.

Ponadto radni uchwalili nazwę ulicy Radosnej w Drwęczy., To będzie czwarta ulica w tej wsi. Przy okazji sołtysi byli namawiani do występowania o podział swoich wsi na ulice, to ułatwia znajdywanie adresu. Kłopot ma zwłaszcza Leśniewo, kolonia Nowej Wsi.
Wójt poinformował o przesunięciach finansowych: umorzonej pożyczce 160 tys. złna kanalizację w Czarnowu i 30 tys. zł na studnię w Drwęczy i przeniesieniu 160 tys. zł na remont drogi Przytuły Stare - Rozwory. Sołtysi usłyszeli, ze wkrótce trafi do ich wsi żwir na równanie dróg.

Przy podejmowaniu uchwały o podziale na okręgu wyborcze i nowych miejscach głosowania zaprotestował Stanisław Dmochowski, radny:
- Korczakom będzie niewygodnie jeździć do Borawego na głosowanie. Nie możemy w Kamiance?
Wójt odpowiedział, że miejscowości rosną, Borawe nie może mieć jednego okręgu, trzeba było zrobić dwa i dołączyć Korczaki. Poza tym lokal musi spełniać warunki, np. mieć toaletę. Nawet w Rzekuniu się zmieni, zamiast sali w urzędzie gminy będzie remiza, żeby uniknąć schodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki