Leśnicy pobiegli po medale

Archiwum
Ola Rosińska stanęła na najwyższym stopniu podium.
Ola Rosińska stanęła na najwyższym stopniu podium. Archiwum
Bardzo dobrze spisała się w XIV Mistrzostwach Polski Leśników w biegach na orientację reprezentacja Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.
Marcin Rosiński po ambitnej walce wywalczył srebrny medal.
Marcin Rosiński po ambitnej walce wywalczył srebrny medal. Archiwum

(fot. Archiwum)

Tegoroczne zawody odbywały się w Starym Sączu w małopolsce.

- Niestety z różnych powodów nasza reprezentacja musiała być mniejsza, niż w latach poprzednich. Wystartowało jedynie 5 osób. Całe szczęście ilość nie zawsze przekłada się na jakość i wróciliśmy z gór z workiem medali - powiedział leśniczy z podostrowskiego Orła i jeden z uczestników zawodów Arkadiusz Rosiński.

Mistrzostwa składały się z dwóch biegów: sprinterskiego oraz mistrzowskiego rozgrywanego na średnim dystansie. W pierwszym dniu zawodów, sprint rozgrywano w środku bardzo ruchliwego miasta. Bardzo dobrze spisał się w nim Arkadiusz Rosiński, który w stawce 33 weteranów zajął drugie miejsce. Sukcesu pozazdrościła tacie Ola Rosińska, która skopiowała ten wyczyn w kategorii młodziczek, a na najniższym stopniu podium stanęła w kategorii weteranek Magdalena Wańczyk. Marcin Rosiński uplasował się tuż za "pudłem" zajmując 5. miejsce wśród 44 juniorów.

- Marcin stracił do zwycięzcy jedynie 35 sekund, co świadczy o bardzo wyrównanym i wysokim poziomie startujących - zaznaczył Arkadiusz Rosiński. - Podsumowując w pierwszym dniu zawodów liczyła się nie tyle orientacja, co szybkość biegu oraz szybkie zapamiętywanie położenia kolejnych punktów. Kolejny dzień to było to, co tygryski lubią najbardziej. Mapa to była jedna olbrzymia góra, pod którą w czasie biegu trzeba było podbiec co najmniej kilka razy, nie gubiąc przy tym orientacji - dodał.

Najlepiej w tych warunkach poradziła sobie Ola Rosińska, która wygrała swoją kategorię K12 z przewagą ponad 10 minut. Na drugim stopniu podium po raz kolejny stanął Arkadiusz Rosiński w kategorii M40.Także na drugim stopniu podium w kategorii K40 stanęła Magdalena Wańczyk.Z mieszanymi uczuciami zakończył zawody Marcin Rosiński. Przed startem miał duże szanse na zwycięstwo. Zaprzepaścił ją szybko, bo już na pierwszym punkcie, kiedy wybrał zły wariant podbiegu i zajmował dopiero 17. lokatę. Później było już tylko lepiej i po szaleńczej pogoni Marcin wskoczył na drugie miejsce. Ponadto został powołany do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Leśników, które odbędą się na Litwie.

Łącznie reprezentacja Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka zdobyła 7 medali: 1 złoty, 5 srebrnych oraz 1 brązowy. Oprócz medalistów w zawodach startowała Agnieszka Napiórkowska.

W tym samym czasie w Poznaniu odbywały się Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację. Mieszkająca w Ostrowi, a na co dzień reprezentująca PUKS Młode Orły Nowy Dwór Mazowiecki Zuzanna Wańczyk zdobyła złoty medal w kat. K16 w biegu sprinterskim oraz w biegu sztafetowym. Mistrzostwo Polski przesądziło o tym, że zostanie powołana do kadry Polski na Mistrzostwa Europy w Biegu na Orientację.