Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można wyłgać się od wyroku za jazdę po pijanemu? Tak!

sxc.hu
sxc.hu
Trzeba okazać skruchę i obiecać poprawę. Sądy ostrołęckie (i pewnie nie tylko ostrołęckie) są bowiem wrażliwe na skruszonych oskarżonych.

Część (niewielka, ale jednak) "zawianych" dostaje więc nader skromne kary za jazdę na podwójnym gazie.
- Każda sprawa jest inna, a sędziowie są niezawiśli - sędzia Jerzy Pałka, rzecznik Sądu Okręgowego w Ostrołęce, podkreśla, że nie można znaleźć tu wspólnego mianownika.

A oto historia szczęściarza. Pod koniec maja 2011 r., na ul. Ostrowskiej w Ostrołęce policja zatrzymała do rutynowej kontroli samochód osobowy. Po zbadaniu kierowcy alkomatem okazało się, że ma on w wydychanym powietrzu około 1,5 promila alkoholu. Tym kierowcą był znany w Ostrołęce (i nie tylko) dziennikarz. We wrześniu 2011 r. Sąd Rejonowy w Ostrołęce warunkowo umorzył postępowanie w jego sprawie. Na rok próby. Prokuratura złożyła odwołanie. Wyrokiem z 31 stycznia 2012 r. Sąd Okręgowy utrzymał zaskarżony wyrok w mocy.

Postępowanie karne zostało warunkowo umorzone. Warunkowo - to znaczy, że jeśli ów kierowca coś przeskrobie w ciągu 12 miesięcy, jego sprawa może znów trafić na wokandę. I zapewne wówczas tak miło się nie zakończy. W ramach kary ten nietrzeźwy kierowca miał zapłacić 1000 zł na rzecz organizacji społecznej, sąd zakazał mu też prowadzenia pojazdów mechanicznych przez rok.
- Oskarżony przyznał się do kierowania samochodem pod wpływem alkoholu. Okazał skruchę, zadeklarował, że tego występku już więcej nie popełni. Sąd drobiazgowo ocenił okoliczności sprawy, podkreślił, że zachowanie oskarżonego było naganne, ale szkodliwość społeczna tego czynu nie była wysoka - wyjaśnia sędzia Pałka.

Wydawać by się mogło, że sąd dał się złapać na stary numer - jak pobeczę, to mi się upiecze.

- Rzadko oskarżony wyraża skruchę - mówi tymczasem sędzia Pałka.
W ubiegłym roku w okręgu ostrołęckim (Sądy Rejonowe w Ostrołęce, Przasnyszu, Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowie), przed sądem stanęło 1332 oskarżonych z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego (w skrócie: jazda po pijanemu). Z wyrokami skazującymi wyszły z sali sądowej 1322 osoby, czyli 99,3 proc. W 2010 roku z tego właśnie paragrafu, spośród 1054 osób, skazano 1050 (w tym 366 w samej Ostrołęce). Za prowadzenie pojazdów po alkoholu grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat oraz kara grzywny.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki