Jesteś tu: Strona główna Biznes Artykuł

Ile zarabiają sołtysi?

Dodano: 25 lutego 2011, 17:49

Dostają od 70 do 220 zł miesięcznie, niektórzy też dodatkowo inkaso

Powiat. To jest jałmużna – tak Janusz Żebrowski, sołtys Gierwat w gm. Goworowo, skomentował uchwaloną przez radnych podwyżkę ekwiwalentu sołtysów – z 210 do 250 zł.

– Paliwo podrożało, ta podwyżka kosztów nie pokryje. Cały czas dokładamy – wzburzony, tłumaczył na ostatniej sesji rady gminy. – Kilkakrotnie zwracałem się o podwyżkę dla sołtysów – dodał.

– Nie dotarł do mnie żaden wniosek w tej sprawie – odparła wójt Małgorzata Kulesza. – Ta podwyżka jest na mój wniosek. Wspólnie z radnymi uznaliśmy, że 20 procent wystarczy, ale może się myliliśmy. Proszę złożyć wniosek – zwróciła się do sołtysa Żebrowskiego. – To nie jest sprawa zamknięta.

Sołtys to łącznik między wsią a gminą. Zbiera podatki, informuje urząd o problemach mieszkańców. Za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie – dietę, której wysokość ustalają radni. W powiecie ostrołęckim radni przyjęli dwa sposoby naliczania diet: sołtysi otrzymują miesięczne wynagrodzenie, bez względu na liczbę posiedzeń rady, lub za każdą sesję. W Rze¬kuniu, Troszynie, Czerwinie, Kadzidle, Lelisie, Czarni i Łysych sołtys dostaje dietę za sesję, w której uczestniczył. Najlepiej wynagradzani są sołtysi w gminie Łyse – otrzymują 250 zł za każdą sesję (nie jest to kwota opodatkowana). Najmniej dostają sołtysi gminy Troszyn – 60 zł za jedno posiedzenie. W Olszewie-Borkach, Myszyńcu, Baranowie i Go¬worowie ustalone są kwoty za przepracowany okres. Miesięcznie najwięcej otrzymuje sołtys z gminy Olsze-wo-Borki – 220 zł. Najmniejszą dietę dla swoich sołtysów uchwalili radni z Goworowa – niecałe 84 zł. Sołtysi otrzymują także wynagrodzenie za zbieranie podatków – tak zwane inkaso. Tu, podobnie jak przy ustalaniu diet, o
statnie słowo należy do radnych. W większości gmin zdecydowano, że inkaso będzie naliczane procentowo, od zainkasowanych podatków. Wysokość prowizji uzależniona jest od wielkości wsi oraz odległości wsi od urzędu gminy. Im wieś jest dalej położona i mniejsza, tym owa prowizja jest większa.

Jest jednak gmina, w której bez względu na zebraną sumę pieniędzy sołtys dostaje wynagrodzenie miesięczne – to Troszyn (od 200 do 500 zł za kwartał).

Wyjątek w powiecie stanowi My¬szy¬niec. Tam sołtysi nie dostają prowizji za zbieranie podatków.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 29-764-22-82

Napisz maila:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

to.com.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.to.com.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.