Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Końcowe odliczanie

Jarosław Sender
Podsumowanie mijającej kadencji, zmiany w budżecie, nagroda starosty dla licealisty i dzierżawa wieczysta dla Muzemu Ziemi Makowskiej to główne wątki ostatniej sesji rady powiatu.

Kadencja oparta o PRL

- Nie była to łatwa, ale owocna kadencja - sumował na sesji 26 października, czterolecie dokonań, starosta Zbigniew Deptuła. - Udało nam się zrealizować większość inwestycji z Planu Rozwoju Regionalnego, który przyjęliśmy w 2007 roku. A także sporo takich, które w tym wieloletnim planie nie były ujęte, ale zostały podyktowane przez życie.

Samorząd powiatu zrealizował w os¬tatnich czterech latach 112 inwestycji za prawie 40 milionów złotych, które w ponad połowie były finansowane z pozabudżetowych funduszy.

- Były to przede wszystkim inwestycje drogowe i oświatowe - informował starosta. - Za 27 mln zł przebudowano ponad osiemdziesiąt kilometrów dróg. Najważniejsze z nich to droga Młodzianowo-Pło¬niawy-Łazy, Różan-Dzbądz-Rzewnie, Krasnosielc-Pienice-Młynarze, Młynarze-Sławkowo wraz z mostem na rzece Róż. Sukcesem powiatu jest przyznanie nam w 2010 r. dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - ponad 7 mln - na przebudowę drogi powiatowej Przasnysz-Leszno-Karniewo-Prze¬miarowo.

Sposród inwestycji oświatowych najważniejsze były termomodernizacje szkół - Zespołu Szkół w Makowie i Zespołu szkół w Krasnosielcu, wymiana dachu Zespołu Szkół w Różanie, remonty w LO.

W trakcie kadencji zrealizowano 64 inwestycje ujęte w Planie Rozwoju Lokalnego (większość z zaplanowanych) i 46 inwestycji spoza tego planu. W sumie w ciągu czterech minionych lat zrealizowano 112 zadań inwestycyjnych za ponad 39 mln złotych, w ponad 50 procentach finansowanych z różnych źródeł, poza budżetem gminy.

Muzeum z wieczystą dzierżawą
Szczególnymi gośćmi na sesji byli Wiesław Łaskarzewski i Tomasz Tański z Muzeum Ziemi Makowskiej i Fortu w Różanie oraz Roman Matusze¬wski - pracownik naukowy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także Piotr Matejuk - makowianin z urodzenia, historyk-regionalista z wykształcenia i pasji. Powodem tego było wręczenie Wiesławowi Łaskarze¬wskiemu aktu nadania wieczystej dzierżawy dla fortu w Różanie.

Łaskarzewski od dawna o to zabiegał, rozwijając ruiny fortu w regionalne muzeum.

- Wiesław Łaskarzewski dotychczas był dzierżawcą tego obiektu - informował na sesji Roman Zakrze¬wski. - W kwietniu tego roku minister kultury zatwierdził regulamin Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan, dając tym samym możliwość przekazania fortu w wieczystą dzierżawę w drodze bezprzetargowej. Byliśmy ze starostą Deptułą u wojewody i otrzymaliśmy zgodę na tę dzierżawę dla Muzeum Ziemi Makowskiej. Wojewoda 6 października wydał decyzję o przekazaniu tego obiektu w wieczyste użytkowanie muzeum, powołanemu przez Wiesława Łaskarzew¬skiego w 2009 r.

- Wyrażam wielkie uznanie dla uporu i trudu, jaki poniósł Wiesław Łaskarzewski w organizowaniu tego muzeum. I apeluję do mieszkańców powiatu makowskiego, by pomogli mu je utrzymać, wzbogacając w skarby historyczne, jakie wciąż kryje nasza makowska ziemia - mówił Piotr Matejuk, przekazując dla muzeum dwa hełmy z czasów II wojny światowej (niemiecki i rosyjski), oraz mapę działań wojsk w ofensywie 1944/1945 roku na tym terenie.

- Mam nadzieję, że skutecznie zaraziłem ideą organizacji muzeum w Różanie samorządowców powiatowych i że wspólnie uda nam się stworzyć placówkę historyczno-kulturalną, która będzie nobilitowała powiat - powiedział nam w przerwie Wiesław Łaskarzewski. - Pierwsza bariera została pokonana. Liczę na dalsze wsparcie.
Łaskarzewski, miłośnik historii regionalnej, pieczołowicie chroni jej pamiątki. Jego zasługą jest m.in. powrót na stary cmentarz dwunastu nagrobków, zniszczonych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wykopano je przy budowie ul. Armii Krajowej w maju tego roku.

- Udało się je naprawić i dzięki życzliwej pomocy kamieniarzy z Pło¬niaw, Krasnosielca i Krasnego dobrać do nich wiekowe, kowalskie krzyże - powiedział nam Łaskarzewski. - Naprawa i ustawienie nagrobków nie byłaby możliwa bez pomocy wielu osób, m.in. Michała Chrzanowskiego, Rafała Modzelewskiego, Justyny Cicho¬ckiej-Bugaj, Wojciecha Henrykow¬skiego, Mirosława Kowalskiego, Remigiusza Chrzanowskiego. Bardzo im wszystkim dziękuję.

Hubert po raz trzeci

Na sesji wręczono także stypendium starosty za wybitne osiągnięcia w nauce, przyznawane od 2008 roku. Po raz trzeci powędrowało ono do rąk Huberta Kołodziejskiego, ucznia trzeciej klasy LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim. Hubert jest laureatem wojewódzkiej olimpiady wiedzy o żywności i żywieniu oraz finalistą ogólnopolskiego etapu. Startował także w olimpiadzie biologicznej i chemicznej. Jak nam powiedział, po maturze wybiera się na studia medyczne do Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki