Szkoła Podstawowa w Starym Lubiejewie zasadziła Dąb Katyński (zdjęcia)

Dodano: 20 października 2010, 13:55 Autor:

Powiat ostrowski jest bogatszy o kolejny Dąb Katyński. Tym razem, W Starym Lubiejewie uczczono pamięć porucznika Jana Roberta Piaseckiego, urodzonego w 1905 roku w Nurze.
Wspólne zdjęcie na pamiątkę niecodziennej uroczystości

Wspólne zdjęcie na pamiątkę niecodziennej uroczystości (fot. fot. M.Uścińska)

- Dziś nasza szkoła dołączy do ponad trzech tysięcy szkół w Polsce, które poprzez posadzenie dębów pamięci oddały hołd bestialsko wymordowanej elicie naszego kraju 70 lat temu - mówiła w piątek, 15 października dyrektorka Szkoły Podstawowej w Lubiejewie, Małgorzata Radomska.

Na uroczystości była obecna bratanica porucznika, Krystyna Dostatnia. Bliska porucznika Jana Piaseckiego, przywiozła ze sobą ziemię, którą zebrała w Katyniu, będąc tam w 1989 roku. Na niej posadzono Dąb Katyński.

- Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy tutaj dzisiaj przyszli. Dziękuję za zaproszenie i za to, że mogłam wziąć udział w tej uroczystości - mówiła Krystyna Dostatnia i przypominała zebranej młodzieży. - To od was będzie zależało, czy ocalicie Katyń od zapomnienia.

Starosta Zbigniew Kamiński oznajmił, że powiat ostrowski jest jednym z powiatów, w których posadzono najwięcej dębów. Według jego obliczeń, na chwilę obecna jest ich prawie czterdzieści, a w całej Polsce koło trzech tysięcy. Ale, jak sam przyznał, to wciąż za mało.

- Jeden dąb, to jedna osoba - mówił starosta. - A zamordowano ponad dwadzieścia tysięcy oficerów, leśników, policjantów i polskiej inteligencji.

Po posadzeniu dębu i poświęceniu go przez księdza proboszcza z ostrowskiej parafii Wniebowzięcia NMP, Jana Okułę uroczystość została przeniesiona do szkoły. Tam goście wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów. Krystyna Dostatnia była bardzo wzruszona występem dzieci.

Warto dodać, że dęby katyńskie były sadzone niedawno również w Broku. 24 września na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka posadzono cztery dęby dla uhonorowania pamięci leśników zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Byli to: Julian Doboszyński, Witold Mackiewicz, Stefan Kowalewski i Stanisław Podgórski.

Pod koniec września w Broku posadzono cztery Dęby Katyńskie

Pod koniec września w Broku posadzono cztery Dęby Katyńskie (fot. fot. M.Uścińska)

Czytaj więcej o:
  • dąb
  • Katyń
  • Ostrów
  • powiat ostrowski
  • szkoła
  • uroczystość
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Ostrowi jest bezpiecznie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 51.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 29-764-22-82

Napisz maila:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

to.com.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.to.com.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.