Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słyszałeliście o cudzie w Prostyni? Św. Anna ukazała się tam wieśniaczce 500 lat temu (zdjęcia)

Ewa Jakubik, mb
Fot. archiwum
Tegoroczne obchody jubileuszu trwały przez trzy dni. Warto było pojechać do Prostyni na odpust Trójcy Przenajświętszej.

Obchody jubileuszu w Prostyni

Po raz pierwszy Święta Anna ukazała się w Prostyni 27 maja 1510 roku. W krótkiej rozmowie z Małgorzatą Błażejową wskazała na wzniesienie za wsią i poleciła, aby miejsce to otoczyć szczególną czcią, ponieważ jest ono wybrane przez Trójcę Przenajświętszą. Na znak prawdziwości swych słów zostawiła cztery wianki: trzy cudownie ze sobą złączone - symbolizujące Trójcę Świętą, a jeden na pamiątkę.

W niedługim czasie na prostyńskim wzgórzu stanął pierwszy kościół parafialny (parafię erygowano w 1511 roku), zaś w miejscu objawienia Świętej Anny zbudowano kaplicę pod Jej wezwaniem. I to właśnie wokół niej utworzono cmentarz. Przez wieki w Prostyni istniały równolegle dwa kościoły, utrzymywane przez miejscowych wiernych, a także przez licznie przybywających do sanktuarium pielgrzymów. Kościół Świętej Anny przestał istnieć pod koniec XIX wieku, ale na starym cmentarzu wciąż chowano zmarłych, aż do początku XX wieku, mimo że istniała już nowa nekropolia. W połowie tego wieku teren wokół kościoła Świętej Anny przeszedł na własność gminy. Obecnie, przy krzyżu symbolizującym objawienia sprzed 500 laty, został wydzielony niewielki placyk.

Przygotowaniami do jubileuszowych obchodów objawień Świętej Anny w Prostyni były misje, które prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak, pisarz, kaznodzieja, asystent w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przez tydzień parafianie wysłuchali szeregu ciekawych nauk, wzięli udział w różnorodnych obrzędach, a także uczestniczyli w wieczornych Apelach Jasnogórskich.

Prostyński odpust to 40-godzinne nabożeństwo rozpoczynające się już w piątek wieczorem. W sobotę 29 maja uroczystościom przewodniczył biskup drohiczyński ks. Antoni Pacyfik Dydycz. Władze samorządowe reprezentowane były m. in. przez starostę węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka, starostę sokołowskiego - Antoniego Czarnockiego oraz przewodniczącą Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej - Bożenę Kordek. Miasto i gmina Kosów Lacki reprezentowana była przez burmistrza Andrzeja Krasnodębskiego i przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Ogrzewałę. Z gminy Małkinia Górna przybyli: wójt gminy Marek Kubaszewski, zastępca wójta Jan Borowy i przewodniczący Rady Gminy Jan Zygmunt Chaberski.

Obchody rozpoczęły się przy krzyżu w miejscu pierwszego objawienia Świętej Anny, gdzie ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przybliżył fakty sprzed 500 laty. Tu ks. biskup poświęcił odnowiony krzyż oraz płaskorzeźbę przedstawiającą spotkanie Świętej Anny z Małgorzatą. Następnie grupa złożona z ponad 30 księży, przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych, dzieci pierwszokomunijnych, dzieci w strojach regionalnych i z licznie przybyłych wiernych,udała się do kapliczki w miejscu drugiego objawienia. Piękna, odnowiona kapliczka z 1835 roku, przedstawiająca Świętą Annę i Matkę Najświętszą została także poświęcona przez ks. biskupa.

Teraz wszyscy zebrani pokonawszy zabytkowe, kamienne schody, udali się do świątyni. Zanim jednak rozpoczęła się msza św., ks. biskup poświęcił obraz przedstawiający Jana Pawła II - dar gminy Małkinia Górna. W homilii wygłoszonej podczas mszy pasterz diecezji mówił o świętej Annie jako wzorze Matki i Babci oraz o dylematach dotyczących wiary, jakie nękają współczesnych katolików. Podczas procesji z darami przedstawiciele poszczególnych instytucji i mieszkańcy parafii Prostyń składali dary.

Po mszy odbyła się inscenizacja dwóch objawień Świętej Anny, przygotowana przez miejscowe katechetki i prostyńskich uczniów. Po nabożeństwie była możliwość koronacji koronami Świętej Anny oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tego dnia w godzinach popołudniowych do Prostyni przybyły piesze pielgrzymki: z Sadownego oraz Stoczka, Kamionny i Łochowa. Dla nich odprawiona została msza święta o godzinie 17.00. Pielgrzymi skorzystali ze zwyczajowej koronacji. Późnym wieczorem, o godzinie 22.00 odbyła się Droga Krzyżowa wokół kościoła. O północy zaś odprawiona została kolejna msza święta, w której oprócz licznych pielgrzymów i mieszkańców Prostyni uczestniczył także Ochotniczy Pluton Kawalerii, kultywujący tradycję 10 pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych oraz poczty sztandarowe i strażacy z OSP w Prostyni i Treblince. Mszy koncelebrowanej przez sześciu kapłanów przewodniczył ks. wachmistrz Andrzej Dmochowski - kapelan ułanów. Homilię wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Dotyczyła ona wyborów, z jakimi człowiek z woli Bożej musi zmierzyć się w życiu.

Centralne uroczystości w niedzielę - to suma odpustowa o godzinie 12.00, której przewodniczył ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Wśród duchownych, zebranych wokół Cudownej Statuy był m.in. ks. prał. Dariusz Jagodziński - dyrektor Caritas w Rosji i ks. Paweł Rytel - Andrianik - student biblistyki w Jerozolimie i na Oxfordzie, pochodzący z parafii Prostyń. Obecny był senator Waldemar Kraska, uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Janusz, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Zdzisław Biszewski oraz wielu wiernych parafian i pielgrzymów z różnych stron Polski.

Wszystkich zebranych powitał kustosz prostyńskiego sanktuarium ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Jako symbol łączności z minionymi pokoleniami ks. proboszcz pokazał XVIII-wieczny unikatowy egzemplarz kopii Księgi Cudów prostyńskiego Sanktuarium, będący odręcznym tłumaczeniem łacińskiego tekstu. Nabożeństwo to było transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Kazanie ks. Rydzyka obejmowało szereg tematów, m.in. marginalizacja rodziny i postępujące problemy demograficzne. Podniosły charakter uroczystości podkreślała także barwna procesja z darami, udział członków parafialnych kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, śpiew chóru kościelnego, scholi młodzieżowej i Bernadetty Wiatr - laureatki i finalistki ostatniej edycji programu "Szansa na sukces" oraz obecność pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP z parafii Prostyń. Po zakończeniu nabożeństwa bardzo wielu pielgrzymów pozostało w kościele, aby dostąpić obrzędu koronacji koronami Świętej Anny i obejść na klęczkach ołtarz. Ten piękny zwyczaj jest niezmienny od setek lat.

Niedziela odpustowa to także festyn w tzw. Kozim Grodzie. Na niewielkim placu naprzeciwko kościoła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prostyńskiej, którego prezesem jest p. Marta Deniszewska, przygotowało degustację lokalnych smakołyków, m.in. kozy prostyńskie, "przysmak Błażeja", żurek prostyński, smalec dziedzica Prostyńskiego, kozi ser i piwo kozicowe. Nazwy tych potraw nawiązują do tradycji wsi Prostyń. W zagródce obok pasły się kozy, ponieważ te zwierzęta są identyfikowane z Prostynią. Atrakcją Koziego Grodu były również występy ludowe. Ze swoimi programami artystycznymi przybyły zespoły - "Żurawiacy" z Bogut, "Sadowianki" z Sadownego, "Małkinianka" z Małkini Górnej oraz grupa muzyczno- wokalna z Zespołu Szkół Gminnych w Prostyni. Podczas festynu rozdane zostały nagrody w konkursie plastycznym "Koza prostyńska - kultywowanie tradycji", gdzie uczestnicy mieli wykazać się umiejętnością wykonania tradycyjnej kozy z ciasta.

Na zakończeniem 40- godzinnego nabożeństwa była uroczysta msza święta w poniedziałek o godz. 12.00. Przewodniczył jej ks. Wojciech Węgrzyniak. On też wygłosił homilię, w której rozważał tajemnicę Ducha Świętego. Zakończeniem nabożeństwa była procesja eucharystyczna, pod przewodnictwem ks. misjonarza. Zamknięciem prostyńskiego odpustu było chóralne odśpiewanie uroczystego Te Deum. Po końcowym błogosławieństwie odbyło się rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie "Objawienia Świętej Anny na prostyńskim wzgórzu".

W tym roku, 25 lipca, tuż przed uroczystością Św. Anny, cześć Trójcy Przenajświętszej oddadzą także uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki rodzin, diecezji drohiczyńskiej. Tutaj, u Babci Jezusa, ludzie wciąż, od wieków modlą się słowami: "Święta Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki