Katastrofa w Smoleńsku. Największa zagadka tragedii - "Co tam się działo, na Boga?”

Dodano: 1 maja 2010, 12:22 Autor:

Skoro maszyna rozbiła się na ziemi, dlaczego części zostały rozrzucone na obszarze 700–800 m? Na tym zdjęciu satelitarnym doskonale widoczny jest obszar, na którym rozbił się prezydencki Tu-154.

Skoro maszyna rozbiła się na ziemi, dlaczego części zostały rozrzucone na obszarze 700–800 m? Na tym zdjęciu satelitarnym doskonale widoczny jest obszar, na którym rozbił się prezydencki Tu-154. (fot. Fot. DigitalGlobe)

Prezydencki Tu-154 nie mógł ulec tak poważnym zniszczeniom, jeśli jego ostatnie chwile wyglądały tak, jak to przedstawiają Rosjanie – mówi tygodnikowi "Gazeta Polska” ("GP”) znawca dynamiki lotu i mechaniki płatowców.

– Powinien, "ślizgając się” po zagajniku, uderzyć kadłubem o podłoże. Nie zdążyłby się przewrócić. Niemożliwe, by roztrzaskał się na drobne kawałki – dodaje na łamach tygodnika.

Jeśli to prawda, co spowodowało rozbicie Tu-154?

Niemal wszystko wokół tej katastrofy jest niejasne, a w całej sprawie więcej jest pytań niż odpowiedzi. Jednak z relacji świadków i informacji ze śledztwa, w tym dotyczących odczytu czarnych skrzynek oraz z opinii specjalistów, wyłaniają się najbardziej prawdopodobne hipotezy

Czytaj również:
Katastrofa w Smoleńsku. Dziesięć prawdopodobnych przyczyn tragedii według Rzeczpospolitej
Katastrofa w Smoleńsku. Kolejna tajemnica - samolot rozbił się 10 minut wcześniej niż podano?
Katastrofa w Smoleńsku. Tego filmu jeszcze nikt nie widział. Do Polski dotarł dzięki sprytowi dziennikarza TVP
Katastrofa w Smoleńsku. Jakie są wnioski z analizy głośnego filmu? Znany dziennikarz zadaje odważne pytania (wideo)

Doświadczeni piloci nie kryją oburzenia: – Podchodzenie do lądowania nie w osi pasa, wysokość samolotu kilka metrów nad ziemią na kilometr przed pasem… Co tam się działo, na Boga? – dziwi się na łamach "Gazety Polskiej” emerytowany pilot tupolewów i antonowów.

Tupolew 154 jest masywnej konstrukcji. Znane są przypadki awaryjnych lądowań "tutka” na polach. Nie brak opinii, że miał wystarczające zabezpieczenia, aby wylądować awaryjnie nawet na małym lesie (bardzo mocna konstrukcja kadłubowa i wielokołowe podwozie).

Skąd więc taka skala zniszczeń samolotu? W relacjach filmowych widać kilka poszczególnych części samolotu, 10–15 proc. kadłuba. Gdzie się podziała reszta szczątków tej potężnej maszyny? Jest to 80-tonowy samolot, zabierający ponad 100 pasażerów. Skoro maszyna rozbiła się na ziemi, dlaczego części zostały rozrzucone na obszarze 700–800 m? Niewykluczone, że Tu-154 rozleciał się już w powietrzu, a na ziemię spadały pojedyncze szczątki – piszą dziennikarze tygodnika "GP”

Czytaj również:
Katastrofa w Smoleńsku. Trzeci, niepublikowany wcześniej film z miejsca upadku Tupolewa
Katastrofa w Smoleńsku. Drastyczne zdjęcia z miejsca tragedii
Katastrofa w Smoleńsku. Internauci analizują amatorski film (wideo)
Katastrofa samolotu w Smoleńsku. Satelitarne zdjęcia z miejsca tragedii

Przypomnijmy, że prezydencki tupolew zahaczał o drzewa, po ścięciu gałęzi na wysokości najwyżej 5–6 m wzbił się na chwilę w górę, a pilot stracił kontrolę prawdopodobnie dopiero po zetknięciu z większym drzewem, najwyżej 6–8 m nad ziemią. Impet uderzenia pochodził więc głównie od ruchu w poziomie, przy minimalnej prędkości.

Rzadki zagajnik – jak widać na zdjęciach, w którym leżą szczątki – nie powinien, według niektórych specjalistów, spowodować tak strasznych skutków przy lądowaniu.

Najbardziej zagadkową sprawą jest właśnie stan samolotu. Trudno wyobrazić sobie, by 80-tonowa maszyna lecąca z minimalną prędkością (ok. 280 km/h) na wysokości kilku metrów nad ziemią roztrzaskała się na drobne kawałki.

Cały artykuł przeczytasz tutaj: Gazeta Polska / Niezależna.pl SAMOLOT NIE MÓGŁ ROZPAŚĆ SIĘ NA KAWAŁKI

Czytaj więcej o:
 • śmierć
 • katastrofa
 • katastrofa Smoleńsk
 • katastrofa w Smoleńsku
 • Lech Kaczyński
 • lotnisko
 • ofiary
 • przyczyny
 • przyczyny katastrofy Smoleńsk
 • samolot
 • Smoleńsk
 • Smoleńsk katastrofa
 • Smoleńsk przyczyny
 • Smoleńsk przyczyny katastrofy
 • szczątki
 • Tupolew
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 29-764-22-82

Napisz maila:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

to.com.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.to.com.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.