Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią szczególnie dbaj o włosy!

Iza Wysocka
Jesienią wiele osób z niepokojem spogląda na swój grzebień lub szczotkę pełną wypadających włosów.

Po okresie letnim, gdy nadchodzi jesienny ziąb i silny wiatr, wahania pogody wpływają na ogólne osłabienie organizmu i pierwsze infekcje. Wtedy warto bardziej zadbać nie tylko o organizm od wewnątrz, ale również od zewnątrz. I o ile zawsze pamiętamy o stosowaniu dodatkowych witamin, ubieraniu się ciepło, a przed wyjściem z domu nakładaniu na twarz i ręce ochronnego kremu, o tyle większość z nas zapomina o włosach, które również odczuwają zmianę pogody. Na przełomie pór roku często czupryna na głowie przerzedza się. Jest to w dużej mierze związane ze zmianami hormonalnymi. Latem dociera do nas duża ilość promieni słonecznych, które stymulują nasz organizm do wydzielania hormonów przyczyniających się do wzrostu włosów. To właśnie latem rosną one najszybciej. Jesienią kończy się ten proces, stąd też może pojawić się sezonowe wypadanie. Oczywiście dodatkowymi powodami ich utraty po lecie, mogą okazać się nasze wakacyjne "zbrodnie" - kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, częste i nadmierne kąpiele słoneczne. Dermatolodzy do najczęstszych powodów gwałtownego zmniejszania się objętości fryzury zaliczają także silny stres, złą dietę oraz nieprawidłową pielęgnację włosów.

Co zrobić, aby włosy nie wypadały?
Obecnie jest bardzo dużo metod, które można stosować by zapobiegać wypadaniu włosów. Od tych znanych i stosowanych od stuleci (jak np. ziołowe płukanki, maseczki i odżywki z naturalnych produktów) po nowoczesne kosmetyki wnikające w głąb skóry, stymulujące wzrost i regenerujące ich strukturę. Jeżeli mamy kłopoty z włosami, warto zainwestować w odpowiedni szampon i odżywkę przeznaczoną do naszego rodzaju włosów, która też ułatwiają ich rozczesywanie. Dzięki temu spada ryzyko wypadania mechanicznego podczas czesania.

Przede wszystkim odpowiednia dieta

Kurację włosów powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia dotychczasowej diety, która powinna być bogata w witaminy, mikroelementy. Na rynku jest także zatrzęsienie suplementów - wszelkiego rodzaju pigułek, tabletek i kapsułek, które zawierają w sobie potrzebne składniki przy odbudowie, wzmocnieniu i zapobieganiu przerzedzaniu się czupryny. Skrzyp polny, kompleks witamin i minerałów, ekstrakty z rzeżuchy, soi, pokrzywy i zielonej herbaty zbawiennie wpływają na witalność całego organizmu, a w tym również na włosy. Zażywanie suplementów ma sens w przypadku osób, które żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na stosowanie zbilansowanej diety. Jednak nawet najlepsze i najdroższe tabletki mogą być jedynie dodatkiem i uzupełnieniem niedoborów w organizmie, gdyż nie zastąpią odpowiednio skomponowanej diety. Dla kondycji włosów bardzo ważne są aminokwasy siarkowe, które stanowią główny ich budulec. Można znaleźć je w pokarmach zawierających dużo białka, czyli w mięsie, jajkach, rybach. Znaczące ich ilości występują także w zarodkach pszennych, soi, płatkach owsianych, otrębach pszennych i warzywach kapustnych. W okresie jesienno-zimowym wskazane jest dostarczanie organizmowi przede wszystkim witamin z grupy B, które chronią włosy przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i wspomagają ich wzrost. Witaminy z tej grupy najczęściej występują w wątrobie, mleku, żółtkach jaj, drożdżach, produktach pszczelich, zbożowych pełnoziarnistych oraz orzechach. Także takie pierwiastki jak cynk, żelazo i miedź mają ogromny wpływ na to co mamy na głowie. To właśnie niedobór cynku powoduje spowolnienie ich wzrostu, a nawet może być przyczyną wyłysienia. Znaczące ilości tego biopierwiastka możemy znaleźć w mięsie, rybach, mleku, roślinach strączkowych i ziarnach zbóż.

Noś czapkę

Istnieje pogląd, że okresie jesienno-zimowym, noszenie czapki wpływa na proces wypadadania włosów. Jest to jeden z powszechnie panujących mitów. Noszenie czapki w żaden sposób nie przyczynia się do zwiększonej utraty włosów - tłumaczy specjalista od przeszczepiania włosów dr Juliusz Prandecki z Kliniki Przeszczepiania Włosów. - Powiedziałbym, że jest nawet przeciwnie. Noszenie czapki zimą jest wręcz wskazane, szczególnie w okresie bardzo dużych mrozów, ponieważ odmrożenie skóry głowy może spowodować zniszczenie mieszków włosowych. Należy również zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego nakrycia głowy. Zbyt ciasne czapki, które nie przepuszczają powietrza, mogą osłabić włosy. Najlepszy wybór to takie nakrycie głowy, które jest w miarę przewiewne i pozwala im swobodnie oddychać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki