Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Specjaliści od kręgosłupa

Dodano: 13 kwietnia 2009, 19:40

W ostrołęckim szpitalu lekarze wykonują coraz więcej specjalistycznych operacji. W środę, 1 kwietnia, dwaj ortopedzi z Olsztyna przeprowadzili, po raz pierwszy w Ostrołęce, bardzo zaawansowane operacje kręgosłupa. Będą je u nas wykonywać częściej.

Specjaliści ortopedzi-traumatolodzy, doktorzy medycyny: Tomasz Niedź-wiecki i Robert Budkiewicz na co dzień pracują w stolicy Warmii. Do Ostrołęki przyjechali na zaproszenie Mieczysława Gadomskiego, ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego w naszym szpitalu, który asystował im przy operacjach.

Lekarze przeprowadzili w środę trzy operacje. Dwóch pacjentów przeszło zabieg usunięcia dysków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. W ich miejsce lekarze zało¬żyli im jedne z najnowszych na rynków implantów. Jeden pacjent (z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej) przeszedł natomiast tzw. odbarczenie (czyli usztywnienie, uwolnienie od ucisku i odtworzenie funkcji ruchowej) złamanego kręgosłupa.

- Wymianę dysków wraz ze stabilizacją kręgosłupa stosuje się między innymi u pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi kręgów, w zespołach bólowych kręgosłupa, w przypadku niedowładów, porażenia kończyn, także po urazach - tłumaczy dr Tomasz Niedźwiecki. - Już po kilku dniach od operacji pacjent będzie mógł najprawdopodobniej wyjść ze szpitala.

Drugi typ zabiegu , tzw. odbarczenie, to znacznie bardziej ingerująca w organizm operacja. Chirurdzy dostają się do kręgosłupa, np. rozcinając plecy... na całej ich długości.

Jednym z pacjentów, którego operowano w ubiegłą środę, był 37-letni mężczyzna ze zwyrodnieniem kręgosłupa w odcinku szyjnym.

- Ta choroba dotyka także młode osoby. Nawet takie po dwudziestce - wyjaśnia dr Niedźwiecki.

Jedną z przyczyn jej powstawania jest siedzący tryb życia i często wielogodzinna praca w nienaturalnej pozycji, na przykład przed komputerem.

Dwaj doktorzy ortopedzi z Olsztyna podpisali już z dyrekcją ostrołęckiego szpitala stosowne umowy na wykonywanie zabiegów i będą u nas częstszymi gośćmi. Szacują, że operacje będą przeprowadzać w Ostrołęce średnio raz na miesiąc.

- Bardzo się cieszę, że propozycja takiej współpracy spotkała się z życzliwością i wsparciem ze strony dyrektora naszego szpitala - mówi ordynator Gadomski. - Dzięki temu chirurgia ortopedyczna w Ostro¬łęce będzie się rozwijać. W tym momencie oferujemy pacjentom szeroki zakres zabiegów, dysponując implantami i endoprotezami najwyższej klasy. Myślę, że jest to powód do zadowolenia, a nawet dumy - dodaje. n (iwa)

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 29-764-22-82

Napisz maila:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

to.com.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.to.com.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.