Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymać czas w skansenie

Fot. W. Łukaszewski
We wsi Ulatowo-Słabogóra czas jakby się zatrzymał
We wsi Ulatowo-Słabogóra czas jakby się zatrzymał Fot. W. Łukaszewski

Gm. Jednorożec. Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie ma charakter parku etnograficznego. Nie odtwarza dawnej wsi, tylko prezentuje tradycyjne budownictwo drewniane. Efektem jest m.in. nienaturalne skupienie obiektów. Dobry materiał na skansen naturalny można znaleźć w sołectwie Ulatowo-Słabogóra, gdzie pokaźny procent stanowią stare, kurpiowskie chaty. Ten zatrzymany w kadrze czas warto docenić, półki czas łaskawy.

Współczesne wsie nie przypominają już tych znanych nam z dzieciństwa. Drewniane chaty kryte strzechą odchodzą w przeszłość. Ich miejsce zajmują cegły i blachodachówki, które często "gryzą" się z otoczeniem. Wraz z dynamiką "nowoczesnego budownictwa", szansę na ocalenie mają tylko strzechy znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków. Domy bez udokumentowanej przeszłości i patrona, skazane są na zagładę.

A szkoda, bo wiele z nich to prawdziwe perełki architektoniczne. Kilka takich perełek możemy znaleźć w gminie Jednorożec. Przykładem wsi, gdzie czas jakby się zatrzymał, jest Ulatowo-Słabogóra. Pokaźny procent wszystkich zabudowań stanowią tam stare, budowane w stylu kurpiowskim chaty. Co więcej, wiele z tych chat nie było modyfikowane od powstania. Tym samym są doskonałym przykładem wiejskiej sztuki architektonicznej sprzed wieku.

Wieś Ulatowo-Słabogóra, która należała w XIX wieku do gminy Krzynowłoga Wielka, jest jedną ze starszych w gminie Jednorożec - powstała w końcu XVI wieku. Nazwa tej starej osady najprawdopodobniej wywodzi się od rodu szlacheckiego Ulatowskich, którzy w owym czasie zamieszkiwali te tereny. W 1827 roku we było tu 10 domów i 67 mieszkańców, w 1892 roku 13 domów i 101 mieszkańców. W 1921 roku liczba domów wzrosła do 18, natomiast liczba mieszkańców do 115. Rozwój wsi zapewne był ograniczany przez fakt, iż nie leżała przy strategicznych trasach łączących miasta.

Dzisiejszy obraz miejscowości świadczy o jej wyludnianiu. Zjawisko to jest typowe dla tego typu osad, które leżą na uboczu, z dala od głównych arterii komunikacyjnych. Z drugiej strony jest to na pewno duża zaleta, która stawia to miejsce w czołówce tych, które warto odwiedzić ze względu na niepowtarzalny klimat. n

Wojciech Łukaszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki