Akcja ratownicza. Ludzie wypadli z kajaków

  Akcja ratownicza. Ludzie wypadli z kajaków

  Małgorzata Jabłońska

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Akcja ratownicza. Ludzie wypadli z kajaków
  1/27
  przejdź do galerii
  Akcja ratownicza na ciechanowskim Krubinie. Po przewróceniu dwóch kajaków, w wodzie znaleźli się ludzie. Dzięki skutecznej akcji ratowniczej ofiary zostały wydobyte na brzeg i przetransportowane do szpitala.
  Na szczęście były to tylko pokazy i żadnego zagrożenia dla życia nie było. Nie oznacza to, że takie przypadki nie mają miejsca. Od początku kwietnia w Polsce utonęło prawie 300 osób - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do wielu utonięć doszło w czasie lipcowych i sierpniowych upałów. Mimo, że zarówno w zakresie wypadków jak i utonięć w ostatnich latach zauważalna jest tendencja spadkowa, to każdy taki przypadek jest dramatem nie tylko dla ofiary zdarzenia, ale przede wszystkim dla jego rodziny i najbliższych.
  Aby temu zapobiegać w sierpniowe popołudnie 11.08 na kąpielisku Krubin zorganizowano pokazy ratownictwa wodnego "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Jest to kampania informacyjno – edukacyjna poświęcona bezpieczeństwu osób korzystających z kąpielisk. Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych. Imprezie przyświecała nadrzędna myśl - ograniczyć liczbę wypadków i utonięć. Pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pomocy przy udziale specjalistycznego sprzętu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i pozwoliły sobie uzmysłowić, jak wiele zagrożeń może czyhać nad wodą oraz w jaki sposób je ograniczać.

  - Akcja promująca bezpieczeństwo nad wodą, to projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod patronatem ministra Błaszczaka, w którą włączyły się wszystkie służby - straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe i urząd wojewódzki - wyjaśnił kierownik ciechanowskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Bieńkowski. - Staramy się uzmysłowić ludziom, że woda to nie tylko zabawa, ale mogą się tu zdarzyć momenty niebezpieczne. Pokazaliśmy sytuację wywrócenia się kajaka, symulację topiących się osób i sposoby na ich uratowanie. Chcemy w ten sposób ostrzegać szczególnie osoby młode, które nierzadko nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Jest to druga taka nasza akcja, przez całe wakacje staramy się przypominać dzieciom i młodzieży o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Ponieważ w tym roku na Mazowszu utonęło ponad 30 osób, szczególnie ważne jest aby uchronić ludzi przed kolejnymi tragicznymi sytuacjami. Zorganizowaliśmy tę akcję właśnie na Krubinie, bo jest to bardzo popularne kąpielisko, nieopodal centrum miasta i szczególnie w weekendy jest ono oblegane. Chcemy docierać do mieszkańców rożnymi kanałami, również za pośrednictwem mediów, aby uzmysłowić zagrożenia związane z wodą. Ważne jest aby dzieci mieć zawsze na oku, zachować ostrożność i nigdy nie kąpać się po spożyciu alkoholu - podkreślał Krzysztof Bieńkowski

  Podczas pokazów obecny był Krzysztof Malinowski kierownik Pogotowia Ratunkowego w Ciechanowie - Nad bezpieczeństwem osób kąpiących się na Krubinie na co dzień czuwa Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zespoły ratownictwa medycznego interweniują tu w przypadku nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Dzisiejsze pokazy były szansą aby pokazać możliwości techniczne WOPR-u, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego oraz współdziałanie tych służb w sytuacjach awaryjnych, które mogą mieć miejsce nad akwenem wodnym - wyjaśnił Krzysztof Malinowski.

  Zastępca komendanta straży pożarnej w Ciechanowie uzupełnił - Braliśmy świadkami akcji, w której wzięły udział wszystkie służby podległe MSWiA. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie jej na kąpielisku Krubin, ponieważ na terenie miasta Ciechanów znajdują się tylko dwa strzeżone kąpieliska. Jednym z nich jest basen miejski, drugim właśnie Krubin. To kąpielisko zostało w tym roku wyremontowane i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uważamy, ze takie akcje mają sens. Staramy się uzmysławiać, że w kontakcie z wodą należy zachować ostrożność i mierzyć siły na zamiary. Przygotowaliśmy dziś epizod polegający na wywróceniu się dwóch kajaków z turystami. Ratownicy WOPR, wspólnie z ratownikami Państwowej Straży Pożarnej przemieścili się na akwen łodzią motorową i wydobyli poszkodowane osoby z wody. Po przetransportowaniu ofiar na brzeg, udzielono im pierwszej pomocy, a następnie przetransportowano do szpitala - opowiedział o akcji st. kpt. Jarosław Nowosielski zastępca komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Specjalnie dla Was

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama